May 8, 2021
Законът за частната охранителна дейност съдържа седем глави, както следва:
Глава първа – „ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ“;
Глава втора- „МИНИМАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА СИГУРНОСТ И БЕЗОПАСНОСТ НА ОХРАНЯВАНИТЕ ОБЕКТИ, ВКЛЮЧИТЕЛНО ЗА НЕОБХОДИМОТО ТЕХНИЧЕСКО ОБОРУДВАНЕ, ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И ПЕРСОНАЛ“;
Глава трета – „ЛИЦЕНЗ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ЧАСТНА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ“;
Глава четвърта – „ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЛИЦАТА, ИЗВЪРШВАЩИ ЧАСТНА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ“;
Глава пета – „ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ОРГАНИТЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ“;
Глава шеста – „ЕДИНЕН АВТОМАТИЗИРАН ЦЕНТРАЛИЗИРАН РЕГИСТЪР. КОНТРОЛ ВЪРХУ ЧАСТНАТА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ“;
Глава седма – „АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ“.
В някои от главите са обособени отделни раздели:
В Глава втора „МИНИМАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА СИГУРНОСТ И БЕЗОПАСНОСТ НА ОХРАНЯВАНИТЕ ОБЕКТИ, ВКЛЮЧИТЕЛНО ЗА НЕОБХОДИМОТО ТЕХНИЧЕСКО ОБОРУДВАНЕ, ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И ПЕРСОНАЛ“ са включени следните раздели:
Раздел I. „Лична охрана на физически лица“;
Раздел II. „Охрана на имуществото на физически или юридически лица“;
Раздел III. „Сигнално-охранителна дейност“;
Раздел IV. „Самоохрана на имущество на лица по чл. 2, ал. 3“;
Раздел V. „Охрана на обекти – недвижими имоти“
Раздел VI. „Охрана на урбанизирани територии“ (Отм. – ДВ, бр. 92 от 2018 г.);
Раздел VII. „Охрана на мероприятия“;
Раздел VIII. „Охрана при транспортиране на ценни пратки или товари“;
Раздел IX. „Охрана на селскостопанско имущество“;
В Глава трета „ЛИЦЕНЗ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ЧАСТНА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ“ са включени следните раздели:
Раздел I. „Издаване на лиценз. Отказ за издаване на лиценз“;
Раздел II. „Отнемане на лиценз“.
В тези глави и раздели подробно и изчерпателно са залегнали:
Структурата на настоящото пособие ще бъде подчинена на структурата на самия Закон за частната охранителна дейност, като подробно и с примери ще проследим съдържанието му. Тук трябва да отбележим, че няма да разясняваме и тълкуваме подробно съпътстващите ЧОД косвени нормативни актове, които са големи по обем и съдържание, а някои от тях ще включим в пособието, за други ще указваме конкретни членове и алинеи, имащи връзка с дейността на частните охранителни дружества. Относно такива допълнения ще ви информираме къде и в кои етапи от осъществяване на дейността си трябва да бъдат взети под внимание.
В чл. 2 от Закона за частната охранителна дейност е записано:
„Частната охранителна дейност е търговска дейност, насочена към опазване на живота и здравето на физическите лица, охраняване на имуществото на физическите и юридическите лица, гарантиране на максимално ниво на сигурност при транспортиране на ценни пратки и товари, осигуряване на безпрепятствено провеждане на различни по характер и вид мероприятия. Дейността по ал. 1 се извършва въз основа на писмен договор от търговци, регистрирани:
Частна охранителна дейност по отношение на имущество – собствено или ползвано на законно основание, може да се извършва и от:
(4) (В сила от 30.01.2018 г.) Министърът на вътрешните работи издава наредба за реда, по който лицата удостоверяват, че отговарят на изискванията на този закон.“
Съгласно Закона за частната охранителна дейност, частната охранителна дейност (ЧОД) е търговска дейност, насочена към опазване на живота и здравето на физическите лица, охраняване на имуществото на физическите или юридическите лица, гарантиране на максимално ниво на сигурност при транспортиране на ценни пратки и товари, осигуряване на безпрепятствено провеждане на различни по характер и вид мероприятия. В това тълкуване, законодателят ясно е разписал, че частната охранителна дейност е търговска и я е степенувал по важност, като на първо място е поставил опазването на живота и здравето на физическите лица.
В общите разбирания частната охранителна дейност представлява извършване на действия по превенция, противодействие и ликвидиране на последствията от извършени противоправни действия над охраняваните обекти от изпълнителите на охранителна дейност. При това, под понятието „обект“ трябва да се подразбират всички субекти и обекти, които са под охранителна протекция, като същите са категоризирани чрез видовете частна охранителна дейност /физически лица, имущество на физически или юридически лица, мероприятия, ценни пратки и товари, селскостопанско имущество и нидвижими имоти.
Спектърът и сферата на действие на ЧОД обхваща широк кръг от обществени взаимоотношения, взаимодействия и интереси, част от които са на ръба или извън закона, като ударението при намесата на частните охранители е насочено към постигането на ефективен, но в същото време съобразен с действащото законодателство на територията на Република България резултат, в интерес на обществото и клиентите, в частност. При съвременните условия на динамично изменение на окръжаващата ни реалност, динамика на криминогенната обстановка в страната, пандемичната обстановка и други особенности на съвременните реалности, често се налага частните охранители бързо и прецизно да поставят граница между необходимото и разрешеното от закона действие или противодействие. Именно в тези случаи е от особена важност детайлното познаване, както и правилното тълкуване и прилагане на ЗЧОД.
На база опита при прилагане на теорията и практиката в частната охранителна дейност, консултациите и помощта, която АПТА оказва на колеги от частния сектор „Сигурност“, ние сме извели определение, отразяващо изграденото наше виждане за определяне на частната охранителна дейност, като определение, кореспондиращо с даденото в ЗЧОД. Считаме, че към настоящия момент това определение е достатъчно точно и пълно, като обхваща голяма част от комплектността, сложността и особеността на ЧОД:
„Частната охранителна дейност /ЧОД/ представлява делима съвкупност от изучаване, планиране, подготвяне, организиране, осъществяване, анализиране и усъвършенстване на пълния спектър от мероприятия, мерки, действия/ противодействия, водене, отчетност и съхраняване на документооборот, обхващащи /отделно или в пълен обем/ превантивния, текущия и последователния етапи при изпълняване на задълженията и упражняване на компетенциите на частните охранители и ръководителите на охранителна дейност, насочени към превенция, противодействие, протекция и ликвидиране на последствия от:
– противоправни прояви (престъпления и нарушаване на установените пропускателни режими и правилата за опазване на обществения ред),
– прояви на тероризъм,
-стихийни бедствия, аварии и катастрофи,
– пожари,
пряко или косвено влияещи негативно на състоянието и степента на сигурност и повишаващи степента на риска от пробиви в сигурността в поетите /на база сключени договори за охрана/ охранителни протекции и защита на:
– физически лица,
– имущество на физически или юридически лица,
– мероприятия,
– ценни пратки и товари,
– недвижими имоти,
– селскостопанска продукция
от регистрирани по Търговския закон и лицензирани по изискванията на Закона за частната охранителна дейност физически или юридически лица- частни охранителни дружества или звена за самоохрана.“.
Както всяка човешка дейност, частната охранителна дейност е подчинена на определени закони, принципи и правила.
В този раздел ще разгледаме принципите, които СИЧОД, ръководителите и изпълнителите на частна охранителна дейност трябва да спазват. Подчертаваме, че тези принципи нямат пожелателен, а носят задължителен характер и познаването им е едно от първите задължения на всеки частен охранител.
В член 3 от Закона за частната охранителна дейност е записано, че тази дейност се осъществява въз основа на следните принципи:
Как да тълкуваме и спазваме тези изрично описани в ЗЧОД принципи при извършване на частна охранителна дейност:
Обучавайте и внушавайте на служителите си да бъдат винаги учтиви и доброжелателни към хората, с които имат взаимоотношения при изпълнение на служебните си задължения. Не е необходимо да се усмихват. Нека бъдат сериозни, но вежливи. Това винаги прави добро впечатление. Задължително да се обръщат към гражданите на „ВИЕ“. При проверка на лични документи и багаж да бъдат внимателни и да не ги повреждат или замърсяват. При никакви обстоятелства да не проявяват агресия. Помнете, че действия на ваши служители могат да предизвикат последствия от правен характер и да навредят на фирмата. При задържане на нарушители, инструктирайте служителите си да не проявяват жестокост. Да се прибягва само в случаите предвидени от ЗЧОД към използване на помощни средства, физическа сила и огнестрелно оръжие. При използването им да се спазва принципът за достатъчната необходимост. Да не стягат болезнено белезниците на задържаните. Да бъдат особено внимателни с бременни, малолетни лица, възрастни хора и лица в неравностойно положение. Никога да не унижават и да не подронват авторитета на гражданите, дори и да са нарушители. Изключително важно е охранителите ви да са точно инструктирани относно извършваната дейност по конкретната охранителна задача, за да не превишават правата си. Предупредете ги да не си вменяват несвойствени функции или полицейски правомощия, защото това може да доведе до санкции от страна на МВР. Основното правило спазването на териториалните права, т.е. строго да знаят на какъв периметър имат съответните охранителни правомощия и докъде се простират те. В следващите раздели на пособието подробно ще се спрем на отношението частни охранители- граждани, както и на етичния кодекс на охранителя. Трябва да се отчита и балансът между правата на лицата и рестрикциите спрямо тях при изпълняване на пропускателни режими. Правилникът за пропускателния режим е основен документ при охрана на имуществото на физически или юридически лица. Той регламентира поведението на лицата при влизане/ излизане и престой в охраняван обект при наличие на пропускателен режим. За да не се допуснат грешки, които могат да доведат до жалби или други правни последствия за СИЧОД, препоръчваме Правилник за пропускателния режим да се изготвя от кварлифицирани и знаещи сътрудници на СИЧОД, като е добре ППР да се съгласува и с юристи.
– лична охрана на физически лица,
– охрана на имуществото на физически или юридически лица,
– сигнолно- охранителна дейност,
– самоохрана на имущество на лица по чл. 2, ал. 3 от ЗЧОД,
– охрана на обекти – недвижими имоти,
– охрана на мероприятия,
– охрана при транспортиране на ценни пратки или товари;
– охрана на селскостопанско имущество,
Става очевидно, че най- важната задача на охранителите е да опазват живота и здравето на физическите лица, а всичко останало е от второстепенна важност. При този прочит, третият принцип на частната охранителна дейност трябва да е:
„При осъществяване на частна охранителна дейност, от първостепенна важност е опазване на живота и здравето на физическите лица.“
Освен целесъобразността на гореописания принцип, по мнението на АПТА би трябвало законодателят да възстанови и принципът „Осъществяване на превантивна дейност въз основа на анализ на причините и условията за правонарушения в охраняваните обекти“.
Превантивната дейност има за цел, на база съпоставяне на степента на сигурност през различни етапи от охраната на съответния обект, да осветли определени процеси и модели на динамиката на състоянието на сигурността, след което на база на изследвания и анализ да изведе тенденциите и направленията за повишаване на безопасността в охранявания обект. По този начин, анализите ще определят необходимите превантивни действия и мероприятия /в тяхната конкретика/ за постигане на по- качествено и ефективно изпълнение на поставената охранителна задача. Докато преждеизброените принципи се спазват от целия колектив на оглавяваната или ръководената от вас фирма, то принципът за осъществяване на превенция касае основно управителите на частните охранителни дружества и ръководителите на охранителна дейност. Това са отговорните лица, които на база на своя опит, познания и системно изследване, систематизиране, анализ и изучаване на информационния поток, свързан с охранителната дейност на територията на обекта под охрана, а и извън неговите предели, трябва да планират, подготвят и разпишат технологичния процес зе правилна и пълноценна превенция на правонарушенията в различните варианти на охранителни задачи. Целта на превантивната дейност е намаляване на степента на рискове за нарушения, противоправни действия и като обобщение, пробиви в сигурността на охраняваните от вашата фирма обекти. Практическият ни съвет в тази посока е следният:
Направете си ежедневник, който носете винаги със себе си при изпълнение на служебните си дейности. В тази тетрадка или бележник записвайте подробно належащите за решаване задачи, отбелязвайте как са решени, водете си бележки относно протичането на всяка конкретна ситуация. Никога не изхвърляйте документация от приключени договори. Създайте си фирмено пространство, в което отделете време и систематизирайте документите в строен, подреден и достатъчно подробно описан архив. С червено отбелязвайте допуснатите от вас и служителите на охранителната компания грешки. При преглеждане на документите, тези грешки ще ви се набиват в очи и ще избегнете повторното им допускане. Описвайте проблеми и добрите им решения, както и полезни практики, споделени от ваши колеги. Ще ви потрябват рано или късно, тъй като повечето от охранителните задачи са сходни. Задължително следете всички изменения в нормативната уредба, касаещи частната охранителна дейност и особено Закона за частната охранителна дейност и нормативните актове, касаещи използването на огнестрелно оръжие и боеприпаси. По този начин периодично актуализирате действията си с текущите към момента изисквания и съответно ще намалите риска от лоши резултати при проверки от компетентните органи. Създайте си навик поне един път в месеца да седнете в офиса и да прегледате записите в ежедневника си. По този начин ще опресните случилото се до момента и по-лесно и обективно ще планирате бъдещата си дейност. Много полезен навик, носещ доказани дивиденти при извършване на дейността професионално и точно. Освен това няма да пропуснете нерешен проблем или задача, които могат да ви подведат в следващ период. Анализ на причините и условията, създаващи предпоставки за пробив в сигурността и правонарушения правете внимателно, като започнете от собствените си действия- инструктажи, подготовка и обучение на служителите, създаване на оптимален график на смените за работа, на начина на патрулиране и даване на дежурства, на качественото носене на постовата и патрулната служба, на състоянието и поддържането на материалната база и транспортните средства и стигайки до опрятния външен вид на вашите служители. Сами разбирате, че всичко това зависи изцяло от вас.
В Законът за частната охранителна дейност е отреден един член, който описва действащите видове честна охранителна дейност. При обсъждане на този член трябва да се има предвид, че от видовете ЧОД зависят и видовете лицензи, тъй като за всеки отделен вид дейност се издава съответния лиценз. В новата редакция на ЗЧОД по отношение на видовете ЧОД е изготвен член 5. В този член има 5 алинеи, които определят:
Съгласно член 5, алинея 1 от ЗЧОД, видовете частна охранителна дейност са описани в точки и са:
т. 1. лична охрана на физически лица;
т. 2. охрана на имуществото на физически или юридически лица;
т. 3. сигнално-охранителна дейност;
т. 4. самоохрана на имущество на лица по чл. 2, ал. 3;
т. 5. (изм. – ДВ, бр. 92 от 2018 г.) охрана на обекти – недвижими имоти;
т. 6. (отм. – ДВ, бр. 92 от 2018 г.)
т. 7. охрана на мероприятия;
т. 8. охрана при транспортиране на ценни пратки или товари;
т. 9. охрана на селскостопанско имущество.
Нека кратко разгледаме всеки от видовете частна охранителна дейност.
Член 5, алинея 1, точка 1 /чл.5,ал.1,т.2/– ЛИЧНА ОХРАНА НА ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА– Личната охрана на физически лица е дейност по опазване на телесната неприкосновеност на охраняваното лице от противоправни посегателства, както и по тяхното предотвратяване и пресичане, и се осъществява от търговци, притежаващи лиценз или удостоверение за извършване на частна охранителна дейност по чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗЧОД, въз основа на писмен договор за охрана.
Чл.5,ал.1,т.2- ОХРАНА НА ИМУЩЕСТВОТО НА ФИЗИЧЕСКИ ИЛИ ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА– Охраната на имуществото на физически или юридически лица е дейност по неговата физическа защита от противоправни посегателства, както и по тяхното предотвратяване и пресичане, и противодействие на противоправно посегателство спрямо физическо лице в обекта и се осъществява от търговци, притежаващи лиценз или удостоверение за извършване на частна охранителна дейност по чл. 5, ал. 1, т. 2 от ЗЧОД, въз основа на писмен договор за охрана. Охраната на имуществото може да включва и осигуряване на пропускателен режим в охраняваните обекти и/или извършване на видеонаблюдение при спазване на изискванията на Закона за защита на личните данни, и/или мониторен контрол.
ПРИМЕРНА ТИПОВА КЛАСИФИКАЦИЯ НА ОБЕКТИТЕ, НА КОИТО СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА ОХРАНА ПО ЧЛ. 5, АЛ. 1, Т. 2 И 3 ОТ ЗАКОНА ЗА ЧАСТНАТА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ. ОСОБЕНОСТИ
Охраната на имуществото на физически или юридически лица включва следните примерни типове обекти:
Особеностите на примерните типове обекти, които се отразяват в организационните документи по глава трета, са:
а) клас А – хотели, мотели, апартаментни туристически комплекси, вилни селища, туристически селища и вили; характеризират се с възможност за настаняване на по-голям брой посетители и наличие на сграден фонд и имущество, съответни на категорията на обекта;
б) клас Б – семейни хотели, хостели, пансиони, почивни станции, къщи за гости, стаи за гости, апартаменти за гости, бунгала и къмпинги; характеризират се с по-малък брой места за настаняване и ограничен сграден фонд и имущество;
а) обекти първа категория: клонове, офиси и изнесени работни места на банките, в които парите и ценностите в наличност са над 140 000 лв.; в тази категория са трезорните помещения на банките с дневен и денонощен режим на работа и други помещения за съхраняване на пари и ценности;
б) обекти втора категория: клонове, офиси и изнесени работни места на банките, в които парите и ценностите в наличност са от 40 000 до 140 000 лв.;
в) обекти трета категория: офиси и изнесени работни места на банките, в които парите и ценностите в наличност са до 40 000 лв.;
а) спортни организации, които осъществяват тренировъчна, състезателна и организационно-административна дейност по един или няколко вида спорт и развиват и популяризират физическото възпитание и спорта;
б) спортни клубове – доброволни сдружения на граждани, регистрирани като юридически лица с нестопанска цел, които развиват и популяризират физическото възпитание и спорта и осъществяват тренировъчна и спортносъстезателна дейност по един или по няколко вида спорт;
7.производствените предприятия се обособяват съобразно произвежданата продукция, сградния фонд, прилежащи територии и персонал;
8.особеностите на частните жилищни сгради се определят от тяхното местоположение; режим на съжителство – самостоятелни, в съсобственост или в режим на етажна собственост; обитатели;
9.водностопанските системи включват съоръжения за отнемане, съхраняване, транспортиране, разпределяне, отвеждане и пречистване на води, за използване на водната енергия и за защита от вредното въздействие на водите;
10.всяко друго движимо или недвижимо имущество, владяно и/или ползвано на законно основание от собственика – възложител по договор за охраната му.
Трябва да се има предвид, че при изпълнение на ЧОД по чл.5,ал.1,т.2 могат да бъдат използвани физическа сила, помощни и технически средства в случаите и при условията, посочени в Закона за частната охранителна дейност.
Чл.5,ал.1,т.3- СИГНАЛНО- ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ– Сигнално-охранителната дейност е дейност по защита от престъпни посегателства на имуществото на физически или юридически лица, намиращо се в охранявани обекти, при която чрез монтиране, поддържане и използване на сигнално-охранителни известителни системи се осъществява наблюдение на обектите и се реагира на получените сигнали с мобилни охранителни патрули. Дейността се осъществява от търговци, притежаващи лиценз или удостоверение за извършване на частна охранителна дейност по чл. 5, ал. 1, т. 3 от ЗЧОД, въз основа на писмен договор за охрана.
Чл.5,ал.1,т.4- САМООХРАНА НА ИМУЩЕСТВО НА ЛИЦА ПО ЧЛ.2, АЛ.3 ОТ ЗЧОД– Самоохраната на имущество е дейност по неговата физическа защита от противоправни посегателства, както и по тяхното предотвратяване и пресичане, осъществявана от служители на лице по чл. 2, ал. 3 от ЗЧОД, които отговарят на изискванията на ЗЧОД. Да проследим какво е записано в чл.2,ал.3 от ЗЧОД:
„…Чл. 2.(3) Частна охранителна дейност по отношение на имущество – собствено или ползвано на законно основание, може да се извършва и от:
Чл.5,ал.1,т.5- ОХРАНА НА ОБЕКТИ- НЕДВИЖИМИ ИМОТИ– Охраната на питейни и развлекателни заведения, дискотеки, игрални и компютърни зали е дейност по осигуряване на пропускателен режим в охранявания обект, по опазване на телесната неприкосновеност на физически лица в обекта и физическа защита от противоправни посегателства на имуществото на едноличния търговец или юридическото лице, както и по тяхното предотвратяване и пресичане. Дейността по се осъществява от търговци, притежаващи лиценз за извършване на частна охранителна дейност по чл. 5, ал. 1, т. 5 от ЗЧОД, въз основа на писмен договор за охрана. Охраната на питейни и развлекателни заведения, дискотеки, игрални и компютърни зали може да включва и извършване на видеонаблюдение при спазване на Закона за защита на личните данни и/или мониторен контрол.
Чл.5,ал.1,т.7- ОХРАНА НА МЕРОПРИЯТИЯ– Охраната на мероприятия е комплекс от дейности, насочени към осигуряване на спокойното и нормалното провеждане на масови прояви с краткосрочен характер. Охраната на мероприятия може да включва и осигуряване на пропускателен режим. Дейността се осъществява от търговци, притежаващи лиценз за извършване на частна охранителна дейност по чл. 5, ал. 1, т. 7 от ЗЧОД, въз основа на писмен договор за охрана.
Чл.5,ал.1,т.8 – ОХРАНА ПРИ ТРАНСПОРТИРАНЕ НА ЦЕННИ ПРАТКИ ИЛИ ТОВАРИ– Охраната при транспортиране на ценни пратки или товари е дейност по защита, предотвратяване и пресичане на противоправни посегателства върху пари, ценни книжа, благородни метали, произведения на изкуството или други ценности при тяхното транспортиране. Дейността се осъществява от търговци, притежаващи лиценз за извършване на частна охранителна дейност по чл. 5, ал. 1, т. 8 от ЗЧОД, въз основа на писмен договор за охрана. При транспортирането се използва въоръжена с огнестрелно оръжие охрана, специално оборудван транспорт, средства за връзка и други технически и помощни средства за охрана.
Чл.5,ал.1,т.9- ОХРАНА НА СЕЛСКОСТОПАНСКО ИМУЩЕСТВО – Охраната на селскостопанско имущество е дейност по неговата физическа защита от противоправни посегателства, както и по тяхното предотвратяване и пресичане, и противодействие на противоправно посегателство спрямо физическо лице в обекта. Дейността се осъществява от търговци, притежаващи лиценз за извършване на частна охранителна дейност по чл. 5, ал. 1, т. 9 от ЗЧОД, въз основа на писмен договор за охрана. Дейността се осъществява само с невъоръжена охрана.