ТЕОРЕТИЧНИ ОСНОВИ НА ОХРАНАТА НА ИМУЩЕСТВОТО НА ФИЗИЧЕСКИ ИЛИ ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА- част 1
В този материал ще разгледаме някои теоретични основи на извършваната частна охранителна дейност по чл.5, ал.1, т.2 от Закона за частната охранителна дейност, а именно ОХРАНА НА ИМУЩЕСТВОТО НА ФИЗИЧЕСКИ ИЛИ ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА /ОИФЮЛ/.
Материята, с която ще ви запознаем в настоящото издание е резултат от надстрояването на множеството „тухли“ от теоретичните разработки на нашите екипи във времето и е насочена към създаване на обща стандартизирана база за изясняване, характеризиране и подготовка за практическо прилагане на някои основни теоретични положения, които да сега са били пренебрегвани при общия прочит на чл.5, ал.1, т.2 от Закона за частната охранителна дейност /ЗЧОД/.
В първото издание от серията теоретични разработки на “Алианс за противодействие на тероризма- „Архангел“ /АПТА/- „КРАТКИ ТЕОРЕТИЧНИ АСПЕКТИ ПРИ ЧАСТНА ОХРАНА НА ОБЕКТИ“, ние разкрихме в общи черти, с начална опознавателна цел, някои щрихи от основните теоретични разработки на АПТА и разбиранията си за насоките към унифициране на частната охранителна дейност /ЧОД/ по разглеждания вид /охрана на имуществото на физически или юридически лица/ и запознахме читателите с образното представяне на охранителната протекция на обектите и с основите на анализирането, планирането и прилагането на частно охранителна дейност от субекти, извършващи частна охранителна дейност /СИЧОД/.
В настоящия материал задачата ни е по- конкретна и насочена към публикуване на по- разширена теоретична база, подготвяна за синхронизиране с действащия Закон за частната охранителна дейност. Отново ще напомним, че предмет на нашите изследвания е само видът частна охранителна дейност „охрана на имуществото на физически или юридически лица“.
[read more]
Раздел 1. ОСНОВНИ СЪКРАЩЕНИЯ В МАТЕРИАЛА
В този първи раздел от материала ще ви запознаем с използваните съкращения, много от които заместват пълните наименования на понятия. Някои от тези понятия вече се използват от частните охранители, а други са изведени от нашите анализатори и ентугрирани в теоретичния материал, разработван от АПТА. Срещу всяко от понятията ще изпишем пълния термин, ще дадем кратко описание и определение. Въвеждането на тези съкращения се налага поради честата употреба на термините и понятията в текста и с цел внедряване на тяхното съкратено изписване в теорията и практиката на частната охранителна дейност по охрана на имуществото на физически или юридически лица.
- ЧОД– частна охранителна дейност- Частната охранителна дейност е търговска дейност, насочена към опазване на живота и здравето на физическите лица, охраняване на имуществото на физическите и юридическите лица, гарантиране на максимално ниво на сигурност при транспортиране на ценни пратки и товари, осигуряване на безпрепятствено провеждане на различни по характер и вид мероприятия. Дейността се извършва въз основа на писмен договор от търговци, регистрирани:
– по реда на Търговския закон или по законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария, които са получили лиценз по реда на този закон;
– в друга държава – членка на Европейския съюз, в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария, които имат право да извършват такава дейност съгласно законодателството на държавата, в която са установени, и удостоверят, че отговарят на изискванията на този закон.
Частна охранителна дейност по отношение на имущество – собствено или ползвано на законно основание, може да се извършва и от:
- търговци по ал. 2, които притежават лиценз или удостоверение за извършване на частна охранителна дейност по чл. 5, ал. 1, т. 2 от ЗЧОД;
- бюджетни организации по смисъла на Закона за публичните финанси, Българската народна банка и дружествата, в които тя има участие, лечебни заведения, институции в системата на предучилищното и училищното образование, висши училища, както и стратегически обекти от значение за националната сигурност, с издаден лиценз за самоохрана по реда на този закон.
- ЗЧОД– Закон за частната охранителна дейност- този закон урежда условията и реда за извършване на частна охранителна дейност, нейното административно регулиране и административен контрол.
- ОИФЮЛ– охрана на имуществото на физически или юридически лица- вид охранителна дейност, вписана в чл.5, ал.1, т.2 от ЗЧОД.
- СИЧОД– субект, извършващ частна охранителна дейност- визират се всички организации, еднолични търговци по т.1, които извършват частна охранителна дейност.
- СОД– сигнално- охранителна дейност- дейност по охрана на системи с технически средства за детекция на негативни въздействия.
- СОТ– сигнално охранителна техника- система от технически средства за охрана, детектиращи, реагиращи и известяващи за пробиви в защитните им полета.
- СОИС– сигнално- оповестителна известителна система- система от комплексно монтирани сигнално- охранителни системи.
- СВН– система за видеонаблюдение- телевизионна детекторна система за наблюдение, и реагиране на установени в мониторинг- центрове промени във видео- статуса на пространство под наблюдение.
- СМН– система за мониторингово наблюдение.
- ОХРС– охранявана система- пространство и текуща реалност, обхващаща пълния триизмерен обем на система от началния момент на фактическото й поемане под охрана и до момента на прекратяване на договора за охрана.
- ОБЕКТ/ ПОДОБЕКТ– материално и нематериално имущество в системата, което е под охрана.
- СгПр– сигурностно пространство- състоянието на защитеността на системата в момента на началното й оценяване /при подписване на договора за охрана и/или при фактическото й поемане под охрана/.
- СгПт– сигурностен поток- състоянието на защитеността на ОХРС през времето на действие на договора за охрана.
- МСгПр– моментно сигурностно пространство- всеки отделен момент в реалността на ОХРС при текущ договор за охрана.
- ЗПС– защитно поле на системата- изградената охранителна протекция и наличните елементи от защитната характеристика на системата по пространствените й граници.
- СППЗПС– съпротивителен потенциал на защитното поле на системата- способността му да противостои на негативни въздействия.
- ЯОХРС- ядра на охраняваната система- всички охранявани обекти в системата.
- ЯСгПт– ядра на сигурностните потоци- всички концентрирани зони за сигурност около ядрата на ОХРС.
- ВПЗ– вектори на приемлива защитеност- виртуални пространствени потоци, в границите на които защитеността на системата е приемлива.
- ОП– охранителна протекция- приложените система за сигурност, охранителна схема и другите дейности над охраняваната система.
- ГОП– граници на охранителна протекция- определя рамките на служебните задължения, прилаганите правомощия и рестрикции от СИЧОД на ОХРС.
- СС– система за сигурност- всички елементи от комплекса за защита на системата, които се контролират и управляват от СИЧОД.
- ОХРСХ– охранителна схема- проектираната, организирана и приложена схема за охрана и отбрана на ОХРС от СИЧОД.
- ДД– други дейности, извършвани от СИЧОД по обезпечаване на адекватна охранителна протекция над ОХРС.
- ППР– правилник за пропускателния режим- изготвен от СИЧОД писмен документ, съгласуван от възложителя по договора за охрана. Описва начините и условията за влизане, престой и излизане от ОХРС.
- ЗХС– защитни характеристики на системата- всички елементи, имащи касателство към защитеността и неразривна част от системата, както и комплекса от административно- организационни сигурностни мерки, прилагани от ръководството й в нейното пространство и реалност.
- КСАОМ– комплекс от сигурностни административно- организационни мерки на ръководството на ОХРС.
- ДСгСОХРС– други сигурностни системи в ОХРС- системи и техни елементи в ОХРС, които влияят на защитните й характеристики.
- СФЗ– система за физическа защита- комплекс от елементи, пряко и косвено влияещи на пасивния защитен потенциал на ОХРС.
- МОС– моментна обстановка на сигурност- времеви интервали в СгПт, в които се извършва мониторинг на защитеността на ОХРС.
- ЗПОХРС– защитен потенциал на ОХРС- съвкупността от всички налични елементи от системата за физическа защита, инфраструктурните, архитектурните и други компоненти, трайно изградени и/или монтирани на обекта, способни трайно и устойчиво да противостоят на негативни въздействия при отсъствие на охранителна протекция.
- ППСгПт– протекционен потенциал на сигурностния поток- представлява общата сумарна величина на потенциалите на приложените охранителни протекции в различните зони и пространства на ОХРС.
- ППСгПр- протекционен потенциал на сигурностно пространство- представлява общата сумарна величина на потенциалите на приложените охранителни протекции в различните зони и пространства на ОХРС при началното оценяване.
- ППМСгПр- протекционен потенциал на моментното сигурностно пространство- представлява величината на потенциалите на приложените охранителни протекции в различните зони и пространства на ОХРС при моментне разрез на системата.
- РПРСгПт– резервен протекционен ресурс на сигурностния поток- осигурен резервен ресурс на охранителната протекция, който е предназначен да противостои и пресече пробиви в защитеността на системата.
- РПРЗСПС– резервен протекционен ресурс на защитното поле на системата- осигурен резервен ресурс на защитното поле, предназначен да противостои и пресече пробиви на външни негативни въздействия.
- РПРВтПрСгПт– резервен протекционен ресурс на вътрешното пространство на сигурностния поток- осигурен резервен ресурс на охранителната протекция, който е предназначен да противостои и пресече пробиви на сигурността във вътрешното пространство на системата.
- РПРЯСгПт– резервен протекционен ресурс на ядрата на сигурностния поток- осигурен резервен ресурс на охранителната протекция в ядрата на СгПт, който е предназначен да противостои и пресече прояви на вътрешни негативни въздействия.
- ПР– протекционен ресурс- наличният ресурс за изграждане, поддържане и възстановяване на интензитета и потенциала на сигурностния поток /охранителната протекция/- съвкупността от всички необходими мерки, мероприятия, дейности и тяхното финансиране с цел обезпечаване на описаната в договора за охрана степен на защитеност на обекта /състояние и степен на сигурност и безопасност на лицата в обекта/.
- ЗРОХРС– защитен ресурс на охраняваната система- наличният ресурс за изграждане, поддържане и възстановяване на защитните характеристики на ОХРС и административно- организационните сигурностни мерки, комплекс от наличните и допълнителни сили, средства, информационно- комуникационни средства и технологии, материални средства, административно- организационни мерки, дейности, действия и документооборот, предназначен за нейната охрана, отбрана и защита срещу негативни въздействия.
- ПРСгПт– протекционен ресурс на сигурностния поток- осигурените от СИЧОД необходими финансови, материални, административно- организационни и други мерки по обезпечаване на охранителната протекция.
- НВ– негативни въздействия- всички въздействия над системата, насочени към нанасяне на щети над нейната защитеност.
- ВтНВ– вътрешни негативни въздействия- противоправни и противозаконни прояви, действащи от вътре- навън в ОХРС.
- ВнНВ– външни негативни въздействия- противоправни и противозаконни прояви, действащи отвън- към границите на ОХРС.
- ОХРОБС– охранително обследване- изготвен във вид на протокол писмен документ, подробно описващ всички елементи от системата за защита на система, която се поема под охрана от СИЧОД.
- ОБСЗС– обследване на защитеността на система.
- НОССС– начална оценка на състоянието и степента на сигурност на ОХРС- писмен документ, изготвен във вид на протокол и показващ степента на защитеност на система, която се поема под охрана от СИЧОД.
- ТОССС– текуща оценка на състоянието и степента на сигурност на охранявана система- писмен документ, оформен във вид на протокол, показващ текущото състояние на степента на защитеност на охраняваната система.
- ПрЗПОХРС– приемлив защитен потенциал на охраняваната система- защитен потенциал на ОХРС, който е с икономично потребление на сигурностен ресурс, с почти постоянна стойност, достатъчна за обезпечаване на определената степен на защитеност.
- ППОП– протекционен потенциал на охранителната протекция на СгПт/ СгПр/МСгПр.
- СгМО– сигурностна маса на охранявана система- сумарното проявление на сигурностните фактори, влияещи на достигане на активния защитен потенциал на охранителната протекция и от наличния пасивния защитен потенциал на охраняваната система.
- ДСАОХРОБ– достигната степен на адекватност на проведеното охранително обследване.
- ДСАОБСЗС- достигната степен на адекватност на проведено обследване на защитеността на система.
- ОФОХРОБ– обективни фактори при охранително обследване- тези изследвани елементи, които реално са налични в пространството на системата.
- ОФОБСЗС– обективни фактори при обследване на защитеността на система.
- СФОХРОБ– субективни фактори при охранително обследване- способностите, уменията, опита и качествата на обследващия.
- СФОБСЗС– субективни фактори при обследване на защитеността на система.
- ОСгПр– отправно сигурностно пространство- разрез на моделираното сигурностно пространство от СИЧОД, което се трансформира в сигурностен поток при фактическо поемане на системата под охрана.
Това са повечето от съкращенията, използвани от АПТА в настоящият материал. По- долу в съответните раздели са дадени и определения за нововъведените от нас.
[/read]