March 6, 2021
Раздел 10. ВЪТРЕШНИ НЕГАТИВНИ ВЪЗДЕЙСТВИЯ НАД ОХРАНЯВАНА СИСТЕМА /ВтНВ/
Както вече изяснихме, над охраняваната система могат да бъдат приложени вътрешни
и външни негативни въздействия. Възможен е и сценарий от прилагане на комбинирани въздействия /вътрешни и външни едновременно или последователно/. Ясно е, че тези негативни сили са основната заплаха за ОХРС и те трябва да бъдат изследвани, с цел извършване на превантивна, протекционна и пресичаща охранителна и защитна дейност срещу тях. Отчитайки моделът на ОХРС, се разбира, че вътрешните негативни въздействия /ВтНВ/ действат вътре в системата, като основната им цел е да нарушат защитната устойчивост на ядрата на ОХРС, да предизвикат спад в защитните им потенциали, като „преборят“ и прилаганите усилия на ядрото на СгПт по поддържане на изискваната степен на защитеност на системата. ВтНВ се пораждат най- често от субекти, които имат пряко или косвено отношение към ОХРС /работят в нея, доставчици, клиенти на територията на системата или външни лица, проникнали под камуфлажа на служебни лица, ремонтни работници и др./. Основният признак за ВтНВ е, че негативното въздействие се извършва вътре в охраняваната система.
ВтНВ може да е насочено срещу ядро на ОХРС, но може и да цели поражения над защитното поле на системата /неутрализиране на системи за техническа охрана по периметъра и прилежащите територии, повреди в системите за контрол на външния достъп, разконцентриране на силите на охраната ,с цел неоторизирано проникване през ЗСгП и т.н./. С оглед на тези особености, трябва да се разбира и помни, че ВтНВ могат да са с различна посока, цел на ударите, интензитет, времетраене и абсолютна стойност, като най- силните и продължителните от тях ще влияят най- силно на системата. При всяко от тези въздействия, в зависимост от изброените му характеристики, ВтНВ ще предизвикват различно по направление и интензитет вътрешно негативно напрежение в ОХРС. ВтНВ може да бъде породено от различни причини:
Трябва да се знае, че проявите на вероятни ВтНВ са в пряка зависимост и от привлекателността на ОХРС като цел на противоправни действия. Степента от риск системата да е привлекателна цел се определя при оценката на състоянието и степента на сигурност в определените за МОС времеви периоди. Едно от най- важните действия на СИЧОД е началната оценка на състоянието и степента на сигурност /НОССС/ при поемане на „заварена“ система под охрана. На база на това оценяване се определя и организира охранителната протекция.
Като абсолютна стойност на въздействие, ВтНВ могат да бъдат съизмерими с външните негативни въздействия. При извънредни или кризисни ситуации, предизвикани от комбинирани негативни въздействия над охраняваната система, ресурса на охранителната протекция трябва да се разпределя по направление тяхното погасяване, в зависимост от целите и интензитета на нападенията. Възниква въпросът как да се определят характеристиките на текущо нападение над ОХРС? Отговорът е заключен в адекватното и своевременно провеждане на заснемане и оценки на МОС, изразени като „мониторинг на ОХРС“. Начините за мониторинг на ВтНВ са по няколко направления, насочени към състоянието на задействаната охранителна протекция и към адекватността на изградените защитни характеристики на системата, от гледна точка на тяхното взаимодействие и взаимно допълване. При установяване на слабости по някои от гореописаните причини, можещи да доведат до проблеми в устойчивостта на системата и на СгПт, СИЧОД трябва да предприема незабавни адекватни мерки по тяхното отстраняване. От гледна точка на оценката на вероятностите за допускане на една или друга слабост, причинена от ВтНВ, СИЧОД трябва да изведе предварително възможните проблеми, които могат да се проявят.
Процесите в ОХРС, причинени от прояви на ВтНВ, протичат в:
В следващ раздел ще разгледаме влиянието на ВтНВ над виртуалната сигурностна маса на ОХРС /ВСгМО/. Анализите показват, че зависимостта на виртуалната сигурностна маса на обекта от защитните характеристики на ОХРС и от прилаганата охранителна протекция, е причината ВтНВ пряко да влияят на тази маса, като се стремят да снижават нейната стойност с определим коефициент, тъй като съответно, при отрицателните значения на този коефициент, ВСгМО намалява по абсолютна стойност.
Възниква въпросът за определяне степента на вероятност от проява на един или друг вид ВтНВ и начините на противодействие на подобни процеси. Явно е, че снижаването на влиянието на негативните процеси, предизвиквани от ВтВНВ може да бъде достигнато чрез подобряване на:
проектиране, правилен подбор и изграждане/ монтаж на елементите от системата за физическа защита, и от другите елементи на защита на всички жизнеподдържащи системи, от правилно избраните и приложени административно- организационни мерки за сигурност, както и от контрола по тяхното пълноценно изпълняване.
При мониторинг на ВтНВ трябва да се обръща внимание на техни прикрити прояви, които са трудни за установяване. Такива прояви могат да са с нисък и дори незабележим интензитет, но продължителни във времето и способни да причинят големи щети. Подобни „прикрити“ ВтНВ са:
За разкриване на ВтНВ от такъв характер е необходимо тясно взаимодействие на СИЧОД с персонала на системата, при спазване на мерки за конфиденциалност и защита на добитата информация.