April 19, 2021
/Подвид: „Охрана на имуществото на физически или юридически лица със силите на служители на частни охранителни дружества“/
България, гр. Варна, 2017 г.
Уважаеми колеги,
За никого от нас не е тайна, че въвеждането на общи правила и процедури при организиране на охраната на обектите под протекция на частни охранителни дружества еднозначно ще доведе до качествено подобряване работата на последните, като съответно ще повиши състоянието и степента на сигурност на обектите под охрана.
Уеднаквяването на етапите и стъпките при организиране на охраната ще са началното стъпало към стандартизиране на частната охранителна дейност в нейните детайли, при дейността и изготвянето на необходимия документооборот при поемане на обекти под охрана.
В настоящият материал ще обърнем вниманието ви на един от основните и най- разпространени видове частна охранителна дейност, а именно- „охрана на имуществото на физически или юридически лица“ и главно в подвид „охрана на имуществото на физически или юридически лица със силите на служители на частни охранителни дружества“. Според нас, най- належащо е уеднаквяване на процедурите при организиране на охраната именно на този вид частна охранителна дейност поради неговия дялов превес пред другите видове ЧОД, както и на база тежестта на охранителните протекции, които се осъществяват.
Основното ударение при уеднаквяването трябва да падне върху количеството, правилното планиране, организиране, осъществяване, анализиране и усъвършенстване на пълната палитра от мерки, мероприятия, дейности и документооборот, приоритет на управителите и ръководителите на охранителна дейност на частните охранителни дружества, като се отдели специално място и внимание и на правилното изпълняване на разпорежданията на ръководния състав на ЧОД и пълноценното и качествено реализиране на служебните задължения от страна на длъжностните лица- охранители.
При разглеждане на спектъра от въпроси, обхващащи организиране на охраната, трябва стриктно, но професионално творчески да се придържаме към разпоредбите на ЗЧОД, особено тези, описани в Глава трета „Права и задължения на лицата, извършващи частна охранителна дейност и на техните служители“ /чл.2.(1) Частната охранителна дейност е дейност по охрана на обекти, на мероприятия и на лица, и на техни права и законни интереси от противоправни посегателства/. В текста на закона, под „лица, извършващи частна охранителна дейност“ се характеризират описаните в чл.2(2) и (3) от ЗЧОД :
(2) Дейността по ал. 1 се извършва въз основа на писмен договор от:
(3) (Нова – ДВ, бр. 43 от 2011 г.) Дейността по ал. 1 се извършва и от звена за самоохрана в структурите на търговци или юридически лица, които са получили лиценз по реда на този закон.
Освен разпоредбите на ЗЧОД, втора отправна точка при конструиране на методика за организиране на охраната е и „Наредба № І з-2895 от 15 ноември 2011 г. за реда, по който търговци по чл. 2, ал. 2, т. 2 от закона за частната охранителна дейност удостоверяват, че отговарят на изискванията на Закона за частната охранителна дейност.“
В Чл. 1. от Наредбата се урежда редът, по който търговци, регистрирани в държава – членка на Европейския съюз, в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария, които имат право да извършват частна охранителна дейност съгласно законодателството на държавата, в която са установени, удостоверяват, че отговарят на изискванията на Закона за частната охранителна дейност (ЗЧОД).
Чл. 2. категорично определя, че Търговците по чл. 1 могат да извършват частна охранителна дейност на територията на Република България само след като удостоверят, че имат право да извършват такава дейност съгласно законодателството на държавата, в която са установени, и че отговарят на изискванията на ЗЧОД.
Чл.1 и чл.2 от Наредбата са важни при организиране на охраната поради основополагащата роля, която играят, а именно- категоричното определяне на правото за извършване на частна охранителна дейност
Нека си припомним разпоредбите на ЗЧОД, касаещи настоящия материал:
ЗАКОН ЗА ЧАСТНАТА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ
/извадка, свързана с разглежданата тематика/
Последни изм. и доп. ДВ. бр.48 от 24 Юни 2016г.
Глава трета.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЛИЦАТА, ИЗВЪРШВАЩИ ЧАСТНА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ, И НА ТЕХНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ
Чл. 24. (1) При организиране на охраната лицата, извършващи дейност по чл. 5:
(2) (Изм. – ДВ, бр. 43 от 2011 г.) За всеки обект, поет за охрана, лицата, извършващи дейност по чл. 5, изготвят и съхраняват на обекта и план за неговата охрана, който включва:
(3) (Изм. – ДВ, бр. 82 от 2006 г., изм. – ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. – ДВ, бр. 43 от 2011 г.) В 14-дневен срок от подписването на договора за охрана или от фактическото поемане на обекта за охрана по чл. 5, ал. 1, т. 5 лицата, извършващи дейност по чл. 5, ал. 1, уведомяват писмено за това органа, издал лиценза или вписал удостоверяването по чл. 2, ал. 2, т. 2, и съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия се извършва дейността. В същия срок компетентните органи се уведомяват писмено и за снемането на охраната.
Чл. 25. На лицата, извършващи дейност по чл. 5, се забранява:
Чл. 26. (Изм. – ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Лицата, осъществяващи частна охранителна дейност, са длъжни да предоставят на органите на МВР, а за охраняваните обекти на Министерството на отбраната и на Българската армия – на служба “Военна полиция” информацията, с която разполагат относно извършена, извършваща се или подготвяна престъпна дейност.
Чл. 27. (Изм. – ДВ, бр. 43 от 2011 г.) (1) Ръководител на охранителна дейност или охранител може да е лице, което работи по основно трудово правоотношение на длъжност “ръководител на охранителна дейност”, съответно “охранител” съгласно Националната класификация на професиите и длъжностите въз основа на сключен трудов договор с лице, извършващо дейност по чл. 5.
(2) Лицата, извършващи дейност по чл. 5, могат да сключат трудов договор само с пълнолетно и дееспособно лице с не по-ниско от средно образование за длъжността “ръководител на охранителна дейност”, а за длъжността “охранител” – с пълнолетно и дееспособно лице с не по-ниско от основно образование, което:
(3) При сключването на трудовия договор лицето по ал. 2 представя следните документи:
(4) (Изм. – ДВ, бр. 53 от 2014 г.) Гражданите на друга държава – членка на Европейския съюз, на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария представят документи, еквивалентни на посочените в ал. 3, т. 3 и 4, издадени от компетентен орган на съответната държава, придружени с официален превод на български език.
(5) Документите по ал. 3 и 4 трябва да бъдат издадени не по-рано от 6 месеца преди сключване на трудовия договор с изключение на документите по ал. 3, т. 1 и 2.
(6) В 14-дневен срок от сключването на трудовия договор лицата, извършващи дейност по чл. 5, уведомяват писмено за това компетентния орган, издал лиценза или вписал удостоверяването по чл. 2, ал. 2, т. 2, като посочват трите имена, единния граждански номер (ЕГН) или личния номер на лицето, номера на трудовия договор и срока, за който е сключен. В същия срок компетентният орган се уведомява и за прекратяване на трудовото правоотношение. Уведомяването се извършва чрез директора на съответната областна дирекция на МВР, на чиято територия работят лицата по ал. 1.
(7) Лицата, извършващи дейност по чл. 5, съхраняват за срок три години след прекратяване на трудовото правоотношение и при поискване представят за проверка на компетентните органи документите по ал. 3 и 6.
Чл. 28. (1) (Изм. – ДВ, бр. 43 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Лицата, заемащи длъжност “ръководител на охранителна дейност” и “охранител”, преминават първоначално обучение в учебни заведения, които имат право да обучават лица за професия “охранител”. Лицата, които притежават професионална квалификация “охранител”, не преминават първоначално обучение.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 43 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Служителите по ал. 1 изпълняват дейност по охрана след успешно завършване на курса за първоначално обучение.
(3) (Изм. – ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. – ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. – ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. – ДВ, бр. 14 от 2015 г.) Обучението по ал. 1 се провежда въз основа на учебна програма, която включва задължително програма минимум, изготвена от Академията на МВР и утвърдена от директора на Главна дирекция “Национална полиция”.
(4) Служителите получават и допълнителна подготовка в зависимост от вида на охранителната дейност, спецификата на охранявания обект, степента на риска, изискванията на възложителя и други.
Чл. 29. При упражняване на дейността служителите носят лична идентификационна карта със снимка, отличителен знак и униформено облекло.
Чл. 30. (1) При извършване на дейността по чл. 5 охранителите:
а) проверка на документите за самоличност на външни лица и служебните пропуски на работещите;
б) проверка на багажа, товара и/или на МПС и съпроводителните им документи;
(2) Гражданите задължително се уведомяват чрез информационни табла, поставени на видно място, че при влизане и излизане от охранявания обект подлежат на проверките по ал. 1, т. 1, букви “а” и “б”.
(3) Проверката се извършва по начин, който да не уронва честта и достойнството на гражданите.
(4) Чрез информационните табла по ал. 2 гражданите се уведомяват за използването на технически средства за наблюдение и контрол на обекта, без да се уточнява тяхното местоположение.
(5) Получените видеозаписи се унищожават най-късно в 30-дневен срок след извършването им, за което се съставя протокол от ръководителя на охранителната дейност, освен в случаите, когато те съдържат данни за извършено нарушение на обществения ред или престъпление.
(6) Получените видеозаписи, съдържащи данни за извършено нарушение на обществения ред или престъпление, се предават на правоохранителните органи.
Чл. 31. (1) Когато при извършване на проверка се констатира нарушение на установения пропускателен режим или на правилата за вътрешния ред в охранявания обект, охранителят незабавно уведомява за това ръководителя си.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) При данни за извършено престъпление незабавно се уведомяват прокурорът и съответните полицейски органи, а при данни за извършено престъпление в охранявани обекти на Министерството на отбраната и Българската армия незабавно се уведомява служба “Военна полиция”.
Чл. 32. (1) Охранителите задържат лице в района на охранявания обект, когато:
(2) При задържане на лице по ал. 1 охранителите незабавно уведомяват съответните полицейски органи и изпълняват техните разпореждания.
(3) При предаване на задържаното лице на съответните полицейски органи се съставя протокол, който съдържа:
(4) Протоколът се подписва от съставителя и се предава на полицейските органи.
(5) По преценка на полицейските органи или по искане на задържаното лице се извършва медицински преглед.
Чл. 33. При изпълнение на служебните си задължения охранителите могат да използват лични предпазни и защитни средства.
Чл. 34. (1) Охранителите имат право да използват физическа сила и помощни средства – белезници, каучукови и пластмасови палки, когато не е възможно да изпълнят служебните си задължения по друг начин, като се съобразяват с конкретната обстановка, характера на нарушението на обществения ред и личността на нарушителя.
(2) Физическа сила и помощни средства могат да бъдат използвани след задължително предупреждение, с изключение на случаите на внезапно нападение.
(3) При използване на физическа сила и помощни средства охранителите са длъжни да пазят живота и здравето на лицата, срещу които са насочени.
(4) Използването на физическа сила и помощни средства се преустановява незабавно след постигане целта на приложената мярка.
(5) Забранява се използването на физическа сила и помощни средства по отношение на малолетни лица и бременни жени.
Чл. 35. За всеки случай на задържане, използване на физическа сила, помощни средства и огнестрелно оръжие охранителят изготвя писмен доклад до ръководителя си, екземпляр от който незабавно се предава на съответните полицейски органи.
Чл. 36. При осъществяване на охранителната дейност на охранителите и техните ръководители се забранява:
5.предоставяне или преотстъпване на личната идентификационна карта, отличителен знак или униформа на други лица.“…
* * *
АНАЛИЗ НА ИЗВАДКАТА ОТ ЗЧОД:
Налице е фактът, че ЗЧОД е дал основните направления, по които частните охранителни дружества трябва да организират охраната в обектите под охрана. Необходимо е тези направления да се разтълкуват, обяснят подробно и на тяхната основа да се създаде методика и съответната процедура за изпълняване на неговите предписания.
Видно от извадката от ЗЧОД и наредбата за неговото прилагане е, че преди да пристъпим към организиране на охраната на даден обект, за лицето, което ще осъществява тази охрана трябва да са изпълнени следните условия:
– са граждани на държава – членка на Европейския съюз, на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария;
– не са осъждани за умишлени престъпления от общ характер;
– нямат започнато наказателно преследване за извършено умишлено престъпление от общ характер;
– са психически и физически здрави.
Гореизброените условия са необходимото и задължително условие, за да може да започне процедурата по правилно организиране на охраната по подписване на договор за охрана, а в последствие и за неговото професионално и качествено изпълняване или казано просто- частното охранителна дружество трябва да е регистрирано, лицензирано за вида частна охранителна дейност и да има правилно и законно назначени служители.
ОРГАНИЗИРАНЕ НА ОХРАНАТА
Организиране на охраната при извършване на физическа охрана на имуществото на физически или юридически лица обхваща четири етапа:
На база гореописаните четири етапа на организиране на охраната при изпълняване на ЧОД по охрана имуществото на физически или юридически лица, в интерес на стандартизиране на конкретните действия на различните частни охранителни дружества, НОСАД“АТЛАС“ предлага прилагане на следната ПРОЦЕДУРА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ОХРАНАТА:
ПРОЦЕДУРА ЗА ПОЕТАПНОТО ОРГАНИЗИРАНЕ НА ОХРАНАТА НА ОБЕКТИ
Процедура за поетапно организиране на охраната /ППОО/ представлява определена последователност от извършване на дейности, мероприятия и оформяне на документооборот, водещи до правилно и професионално организиране на охраната от частно охранително дружество. Процедурата състои от десет стъпки и обхваща четири етапа. През всеки от етапите се извършват определени стъпки, както следва:
През първи етап /до подаване на офертния пакет към клиента/ се изпълняват:
През втори етап /след момента на писмено приемане на офертния пакет от клиента и изразяване готовност от негова страна за подписване на договор за охрана/ се изпълняват:
През трети етап / след подписване договора за охрана/ се изпълняват:
През четвърти етап /прекратяване на договора за охрана преди или след неговото изпълнение/ се изпълняват:
СТЪПКИ ПРИ ОРГАНИЗИРАНЕ НА ОХРАНАТА:
Стъпка 1- приемане запитване от клиент за поемане на обект под охрана:
При тази стъпка се извършва среща с клиента, провеждане на начален разговор, при възможност общ оглед на обекта, изясняване на изискванията на клиента. При възможност и готовност на частното охранително дружество за приемане на поръчката, се преминава към
Стъпка 2- извършване на охранително обследване на обекта, на база на което се оформя концепция на охранителната система, изработва се съответната документация по нейното планиране и се изработва охранителна схема. При готовност на тези документи, за клиента се изготвя Оферта за охранителна протекция на обекта. След оформянето на ОФЕРТНИЯ ПАКЕТ, съдържащ всички документи по „стъпка 2“, се преминава към
Стъпка 3- подаване на офертния пакет с протокола от охранителното обследване на клиента за разглеждане и вземане на решение за подписване на договор за охрана. При получаване от негова страна на писмено потвърждение за приемане на офертния пакет и готовност за сключване на договор за охрана, оформен във вид на предварителен договор за охрана, се преминава към
Стъпка 4- подготовка на документацията за сключване на договор за охрана. При тази стъпка се подготвя договор за охрана със съответните приложения, изготвя се план за охрана, план за пропускателния режим и начална оценка на състоянието и степента на сигурност на обекта, предстоящ за поемане под охрана. След подписване на договора за охрана се предприема
Стъпка 5- подготовка за поемане на обекта под охрана. При тази стъпка се извършва следното:
– подготовка на дежурните стаи, КПП;
– подготовка на наличната система за физическа защита, като особено внимание се обръща на пропускателно- заградително- филтриращите елементи;
– подготовка пригодността и оборудването на площадките за проверка на МПС, техните товари, както и за проверка на личния багаж на лицата, преминаващи през КПП;
– подготвя се помещение за пребиваване на задържани лица до предаването им на органите на МВР;
– проверка на системите за видеонаблюдение, системите за контрол на достъпа, СОТ и другите спомагателни системи за сигурност;
– на всички охранители, които ще бъдат задействани в обекта под охрана се прави обучение от две части- теоретична подготовка и инструктаж на работното място- относно особеностите на охраната на обекта; реда и начина за изпълняване на служебните им задължения; реда и начина за съхраняване и водене на документооборота на обекта; носене на униформата, идентификационните баджове; използване средствата за радиовръзка; графиците за работа; начините за смяна на дежурните при заболяване или лични проблеми; реда за приемо- предаване на смените; реда за пропускане на лица през КПП; реда за пропускане на МПС и товари през КПП; правилно и качествено водене на служебните книги, дневници и книги за ежедневния инструктаж; забраните на охранителите; действията на охраната при различни рискови и кризисни ситуации, както и при нападение над обекта; запознаване с възложителя и упълномощените от него лица, техните автомобили; списъците на служебните МПС на възложителя; образците от разрешителни документи за пропускане на външни лица и такива по външни договори на територията на обекта и др. и практическо обучение на терен- посещават се дежурните стаи, КПП, залите за видеоконтрол, установките с противопожарно оборудване; обхождат се маршрутите за обход /основни и резервни/; указват се местата за блокиране и засади; посещават се евакуационните изходи, пътищата и маршрутите за евакуация, районите за безопасно пребиваване; отработва се тактиката на действие на охраната при различни оперативни ситуации; отработват се действията на охраната по опазване на местопроизшествие; отиграва се примерно извършване на претърсване на обекта и територията; обозначават се местата за посрещане на екипите на МВР при взаимодействие; обозначават се местата за подход на реагиращите екипи при получаване на сигнал „ТРЕВОГА“ от СОТ и др. Целта на работата с охранителите е те да бъдат теоретично и практически напълно подготвени за поемане на обекта под охрана, а не да се учат по време на работа.
Стъпка 6- подготовка на охранителния персонал за започване на работа. Всички охранители се оборудват с униформи на дружеството по мярка и в съответствие със сезона; издават им се идентификационни баджове; оборудват се с помощни средства; оборудват се със средства за свръзка; ако има задействани МПС- същите се подготвят и обслужват; ако охраната е въоръжена се извършват необходимите дейности за осигуряване на правилното организиране на съхраняване и носене на огнестрелното оръжие и боеприпасите; охранителите се снабдяват с мощни фенери; провеждат се окончателни обучения и инструктажи по безопасни условия на труд при пълно обмундирование на охранителите.
Стъпка 7- поемане на обекта под охрана. При тази стъпка дежурната стая трябва да е напълно оборудвана за изпълняване на функциите си по предназначение; в дежурната стая да се намира цялата необходима документация по ЗЧОД и другите нормативни разпоредби; дежурните охранители да се представят на възложителя и при желание от негова страна те да бъдат инструктирани от него относно специфични изисквания; за дежурните охранители да са осигурени средства за лична защита, както и необходимите елементи за лична безопасност.
Стъпка 8- изпълняване на договора за охрана.
Стъпка 9- анализ на изпълнения /неизпълнения/ договор за охрана.
Стъпка 10- извеждане на изводи от анализа на договора за охрана, определяне на слабостите и положителните страни, определяне на мерки за подобряване качеството на охранителната дейност.
Предлагаме да се запознаем с разширеното тълкование на описаните етапи и стъпки, с оглед правилното им практическо прилагане.
ЕТАПИ ПРИ ОРГАНИЗИРАНЕ НА ОХРАНАТА:
Първи етап:
Първият етап се извършва до момента на подаване на офертния пакет до клиента, който иска да получи охранителната услуга. През този етап се извършват следните дейности:
– граници на обекта под охрана, подобекти, особености;
– характеристика на имуществото под охрана;
– престъпни посегателства през последните 12 месеца;
– налична към момента охранителна система и охранителна схема;
– има ли на територията на обекта и подобектите охранително дружество към момента;
– има ли изградена и функционираща система за видеонаблюдение СОТ и други средства за охрана;
– конкретни параметри на охранителната задача, поставена от клиента;
– финансови възможности на клиента, позволяващи да се изгради съответна охранителна система;
– приблизителна концепция на клиента за охранителната протекция;
– други въпроси, касаещи организиране на охраната/според спецификата на обекта/.
Основна цел на охранителното обследване:
Основната цел на охранителното обследване е добиване на обща реална оценка за общото състояние и степен на сигурност на обекта, предмет на обследването, както и на нивото на рисковете за сигурността и за безопасността на труд на охранителите. От прецизното, качественото, компетентно и пълно в обема си охранително обследване зависи организирането на охраната, определянето на ударенията и насоките при осигуряване на охранителната протекция, както и на пълното и точно изготвяне на документацията на охранявания обект – план за охрана, план за пропускателния режим, плановете за действия в рискови и критични ситуации, различните специфични инструкции и инструктажи и т.н.
Елементи, които се проверяват и оценяват при извършване на охранително обследване:
1.Цялостна и подробна характеристика на обекта:
Местоположение, предназначение/предмет на дейност/; значение/ място/ в икономиката на района; брой работници /служащи/; работно време и смени; съществуваща инфраструктура; транспортни връзки и др. данни, представляващи интерес при организиране на охраната на обекта.
Препоръчваме охранителното обследване да се извършва от служители с богат опит, на които няма да убегне и най-малкия детайл или действие, а при възможност в присъствието на ръководител охранителна дейност.
След извършване на охранителното обследване – оценката на отделните елементи, следва да се направят конкретни изводи и да се изготви структурната схема за цялостната организация на охраната, като пред възложителя по договора за охрана се представят и предложенията по повишаване степента на сигурност.
След извършване на охранително обследване се изготвя протокол за извършено охранително обследване, който се представя на клиента/ възложителя по договора за охрана и на органите на МВР при поискване. Протоколът се съставя в свободен стил, като се спазват гореописаните елементи. Резултатите от извършеното обследване се записват подробно и точно. След приключване на охранителното обследване протоколът се съгласува с клиента.
Прилагаме примерно охранително обследване:
ПРОТОКОЛ
ЗА ИЗВЪРШЕНО ОХРАНИТЕЛНО ОБСЛЕДВАНЕ На обект: ………………………………….
Охранителното обследване е извършено съгласно изискванията на чл.24, ал.1, т.1 от ЗЧОД.
Извършил охранителното обследване: ……………………………………………………………………………
1. Цялостна и подробна характеристика на обекта:
1.1. Местоположение и характеристика на обекта:
Обектът се намира в:……………………………………………………………………………………………………..
Представлява:………………………………………………………………………………………………………………..
Подобектите са:……………………………………………………………………………………………………………..
Граници:…………………………………………………………………………………………………………………………
Съседи:………………………………………………………………………………………………………………………….
Налична ограда, състояние, функционалност:…………………………………………………………………
Осветление:…………………………………………………………………………………………………………………..
Наличие на КПП и дежурна стая:…………………………………………………………………………………….
Пропускане на лица и МПС през:…………………………………………………………………………………….
Допълнителни съоръжения, площадки, сгради, паркинги и др. на територията на обекта:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
1.2. Предназначение /предмет на дейност/ на обекта:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
1.3. Значение на обекта за страната и региона:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
1.4. Брой работещи в обекта:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
1.5. Работно време и смени:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
1.6. Съществуваща инфраструктура, оценка:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
1.7. Налична система за видеонаблюдение:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
1.8. Налична СОТ, кой я обслужва, кой реагира:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
1.9. Характер на имуществото, намиращо се в обекта. Особености:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
1.10. Транспортни връзки, пътища, улици и по- важни обекти, граничещи с охранявания обект:
……………………………………………………………………………………………………………………………………… 2. Оценка на криминогенната обстановка:
2.1 Оценка на криминогенната обстановка в обекта:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
2.2. Оценка на криминогенната обстановка около обекта /близко разположени населени места, махали/:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
2.3. Състояние на престъпността в района на охранявания обект, единични или компактни маси от криминално проявени лица:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
2.4. Противоправни посегателства над охранявания обект през последните 12 месеца:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
2.5. Разположение на РУ МВР и други охранителни дружества в района:
……………………………………………………………………………………………………………………………………… 3. Системи за физическа защита, годност, състояние:
3.1. Огради, портали и други средства за пропускане на лица и МПС:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
3.2. Места с повишен риск за нерегламентирано проникване на територията на обекта:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
3.3. Наличие на КПП, оборудване, състояние:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
3.4. Наличие до момента на физическа охрана, постове, смени, организация на охраната:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
3.5. Положителни черти и слабости на физическата охрана до момента:
Положителни черти на действащата охранителна система: ………………………………………………………………………………………………………………………………………
Отрицателни черти на действащата охранителна система:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
3.6. Наличие, оценка, годност и ефективност на средства за техническа защита /СОТ, видеонаблюдение, системи за контрол на достъпа и др./:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
3.7. Оценка на състоянието на системата за физическа защита към момента:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
3.8. Препоръки към системата за физическа защита:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
4. Оценка на състоянието, разположението и защитеността на основните и спомагателни сгради:
4.1. Описание и групираност на охраняваните обекти:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
4.2. Състояние на сградите по отношение на тяхната охрана:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
4.3. Изброяване и описание на уязвимите за проникване места:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
4.4. Описание и характер на противоправни прониквания в охраняваните обекти през последните 12 месеца:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
4.5. Места и маршрути, представляващи риск за скритно проникване в охраняваните обекти и на територията:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
5. Оценка на противопожарното и друго спецоборудване:
5.1. Оценка на противопожарното оборудване и системи:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
5.2. Разстояния в метри до близки водоизточници и противопожарни кранове:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
5.3. Достъп до водоизточници и противопожарни кранове извън територията на охранявания обект:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
5.4. Комуникация, разстояние и време за пристигане на екипите на ПБЗН:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
5.5. Оценка на наличната система за пожароизвестяване и пожаробезопасност:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
5.6. Препоръки за усъвършенстване на системата за пожарна безопасност:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
6. Действащ към момента пропускателен режим, Правилник за пропускателния режим, особености:
6.1. Особености на пропускателния режим:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
6.2. Наличие на необходимите знаци и табели относно пропускателния режим, видеонаблюдение и др.:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
6.3. Водена документация по условията на пропускателния режим и нейната комплектност:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
6.4. Оценка на действащия към момента пропускателен режим:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
– положителни страни:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
– слабости:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
6.5. Препоръки за оптимизиране и подобряване на пропускателния режим:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
– Правилник за пропускателния режим;
– План за действия при кризисни ситуации;
– План за охрана на обекта.
………………………………………………………………………………………………………………………………………
Не по- рядко от веднъж на … месеца или при промяна на обстоятелствата в състоянието и степента на сигурност на територията на охранявания обект.
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
гр……………………..
Дата: ………………. г.
ИЗГОТВИЛ ОХРАНИТЕЛНОТО ОБСЛЕДВАНЕ:
УПРАВИТЕЛ: ………………….
/…………………… /
СЪГЛАСУВАЛИ:
………………………………………………………….
/дата, длъжност, име, фамилия, подпис на клиента/
На база на тези две мероприятия се подготвя:
Планирането на охранителната система включва изработване на КОНЦЕПЦИЯ на охраната, в която трябва да бъдат отразени целите и задачите на организираната охрана, изградена на обекта. Концепцията отчита някои основни параметри:
– Изискванията на клиента- изискванията трябва напълно да са уточнени при първоначалния и последващите разговори с него, за да не бъдат променяни драстично в последващите етапи от организиране на охраната, което би довело до промени във всички изготвяни документи и особено в плана за охрана и плана за пропускателния режим.
– Възможностите за изпълняване на изискванията на клиента в рамките на ЗЧОД и останалата нормативна база- трябва да се внимава да не се поемат ангажименти, които биха встъпили в противоречие с разпоредбите, ограниченията и задълженията на охранителното дружество, вменени му от Закона за частната охранителна дейност и от останалата нормативна база, действаща на територията на Република България.
– Основните цели и задачи на охраната- освен определените от вида охранителна дейност цели и задачи, в този пункт трябва да се формулират и конкретните такива за обекта.
– Вида и подвида прилагана охранителна дейност- в зависимост от поставената охранителна задача в този пункт трябва да се изясни концептуално видовете и подвидовете охранителна дейност, които ще се извършват на обекта, а при необходимост и тяхното комбиниране.
– Начина на охрана.
– Средствата за охрана.
– Необходимите мащабни промени в системата за физическа защита, ако такива се налагат.
Проектирането се извършва на база проведеното планиране, във вид на схема и обяснителна записка към нея. На схемата се нанася ескиз или чертеж на обекта /допуска се и схема от Google maps, на която се нанасят подробно:
– наличните елементи на съществуващата СФЗ,
– с друг цвят допълнителните елементи на СФЗ, които трябва да бъдат изградени за достигане качествено реализиране на желаната охранителна протекция,
– местата на постоянните постове,
– основните и резервните маршрути за обход на подвижните постове,
– местата и зоните за блокиране и засади на евентуални нарушители,
– районите и местата за локация на силите на охраната при изпълняване на различните тактически задачи при реагиране, в случай на нападение на обекта, възникване на рискови и кризисни ситуации,
– точките на разполагане на видеокамери, елементи на СОТ , системите за контрол на достъпа и другите технически системи за сигурност,
– дежурната стая/ КПП,
– пунктовете за постоянен или периодичен мониторинг на видеонаблюдението,
– схемата на взаимодействие на дежурните служители при действия по различни оперативни обстановки,
– тактическите действия на реагиращите екипи при получаване на сигнал „Тревога“ от СОТ,
– евакуационните изходи, пътищата за евакуация, маршрутите за евакуация и районите за безопасно пребиваване на евакуираните лица от обекта под охрана,
– местата за посрещане органите на МВР при съвместни действия,
– друга информация, необходима за качественото изпълняване на охранителната задача.
ПЛАНА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ОХРАНИТЕЛНА СИСТЕМА, ПРОЕКТА ЗА ОХРАНИТЕЛНАТА СХЕМА, ПРОТОКОЛА ЗА ИЗВЪРШЕНОТО ОХРАНИТЕЛНО ОБСЛЕДВАНЕ и ОФЕРТАТА се предоставят на клиента срещу подпис в Приемо- предавателен протокол, в който се вписва крайната дата, до която клиентът трябва да даде официален писмен отговор относно приемане офертата на частното охранителна дружество и подписване на предварителния договор за охрана. През този период се допускат водене на междинни преговори, коментари по цените, условията, системата за охрана и по други въпроси, които, при достигане на взаимно съгласие, намират своето прилагане към съществуващите планове и схеми.
Примерен предварителен договор за приемане на офертен пакет:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Втори етап:
Вторият етап се извършва след писмено потвърждаване за приемане на предоставената оферта от клиента и готовност за подписване на договор за охрана, изразени чрез подписване на предварителен договор за охрана. През този етап се извършват следните дейности:
“ Чл. 24. (2) (Изм. – ДВ, бр. 43 от 2011 г. ) За всеки обект, поет за охрана, лицата, извършващи дейност по чл. 5, изготвят и съхраняват на обекта и план за неговата охрана, който включва:
При разглеждане на проблематиката, касаеща изготвянето на план за охрана, искаме да насочим вниманието ви към задължителното спазване на следната логическа верига: ОХРАНИТЕЛНО ОБСЛЕДВАНЕ—ОФЕРТА ЗА ОХРАНИТЕЛНА УСЛУГА—ДОГОВОР ЗА ОХРАНА—ПЛАН ЗА ПРОПУСКАТЕЛНИЯ РЕЖИМ—ПЛАН ЗА ОХРАНА— ДРУГИ ДОКУМЕНТИ ЗА СЪОТВЕТНИЯ ВИД ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ.
Тази логическа последователност означава следното: Данните и информацията, която вписвате в плана за охрана трябва да е съгласувана и да не се разминава с параметрите, вписани в останалите изброени документи и съгласувани с възложителя по договора за охрана.
Прилагаме примерни планове за охрана при охрана на имуществото на физически или юридически лица:
ПЛАН ЗА ОХРАНА
по Договор за охрана от ……………………. . 20…г.
Планът е съставен съгласно изискванията на чл. 24, ал. 2 от ЗЧОД.
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ описва се подробно периметъра и обекта за охрана. Отразява се по схемата: отвън- навътре и отдолу- нагоре. Да се обърне внимание на последователността: външни прилежащи участъци до оградите, огради и други заградително- ограничителни съоръжения, КПП, бариери, портали; осветеност на външния периметър, състояние на конструкциите, техническа изправност на механичните елементи, видимост на огражденията и подстъпите за влизане в обекта, наличие на пътища, съседни сгради, местности и др. в близост до външните прилежащи периметри; материали и др. , привлекателни за противозаконно отнемане, възможности за скрито проникване на територията на охранявания обект, места за скрито натоварване на незаконно придобито имущество от охранявания обект; време, необходимо на органите на МВР да посетят обекта по сигнал; описание на обекта и подобектите за охрана- обезопасеност, осветеност, места с повишен риск от проникване, опасни вещества и материали и т. н. /
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ степента на риск зависи от местоположението на обекта, средата за сигурност, организацията на охраната и възможностите на възложителя. /
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ обектът може да е от местно, регионално, национално, международно и др. значение. /
…………………………………………………………………………………………………………………………………….. /съгласува се с Охранителното обследване. Целта е да се отбележат слабите места от гледна точка на сигурността както по периметъра и външната част, така и по обектите и подобектите за охрана. Да се предвидят подстъпи за скрито придвижване на охраната, подстъпи за пристигане на органите на МВР. Съобразете се с различните охранителни задачи, както и с различните възможни опасности- противозаконно проникване, нападение, терористична атака, природни бедствия и аварии и др. /
…………………………………………………………………………………………………………………………………….. /чертае се схема на охраняваната територия и обекта, нанасят се улици, важни са сигурността обекти, както в близост до външния периметър, така и на територията. Нанасят се други важни и насочващи елементи, полезни при изпълнението на охранителната задача. Добре е схемата да е подробна и приблизително мащабирана. нанесете разстоянията в метри, маршрутите на охраната, постоянните постове и т. н. /
…………………………………………………………………………………………………………………………………….. /отчитат се постоянните постове, патрулите и останалите заети по договора служители за една смяна/
……………………………………………………………………………………………………………………………………../ описват се броя на смените, съгласно графика за работа и почивки/
/ описват се подробно със съответната локация, зоните, местата и точките, представляващи потенциална опасност за проникване или извършване на престъпни действия по отношение на охранявания обект. Същите трябва да се маркират на схемата на охрана на обекта/
– Брой: / описва се общият брой на маршрутите за патрулиране/
– Основни: / описват се подробно основните маршрути за патрулиране. Определят се места за засади, места за почивка, пунктове за наблюдение, зони за защита и водене на отбрана при нападение на патрула и т. н. /
– Резервни: / описва се общият брой на маршрутите за патрулиране/;
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ описва се начинът на охрана на обекта при придвижване на дежурните в работна и аварийна обстановка. Да се предвидят начини на охрана на обекта при евакуация на охраната, при изпълнение на общи задачи, при сигнал „Тревога“ и при възникване на рискови и кризисни ситуации /;
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
– При нападение над обекта:
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ в зависимост от особеностите на конкретния обект за охрана и на база инструкциите, се разписва тактика на действие на дежурните охранители при нападение над обекта. Тактическите действия включват: подготовка за отразяване на нападението, отразяване на нападението, сигнализиране на органите на МВР, неутрализиране на нападателите, ликвидиране на последствията от нападението, оказване на помощ на съответните органи и организации/
– При опит за извършване на терористичен акт или бомбена заплаха:
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ действията на дежурните охранители са съобразени с инструкцията* и протоколите за действие при подобни ситуации. Разписват се подробно, като на всеки пост се поставят конкретни задачи. Работата се води по три направления: превенция на заплахата, реагиране на терористичния акт, ликвидиране на последствията от терористичното нападение. От огромна важност са мероприятията по взаимодействие на органите на МВР. За целта трябва да се изготви подробен и ефективен План за действия при природни бедствия, аварии, рискови ситуации и терористични атаки. Планът да се съгласува с възложителя и с органите на МВР. /
– При посегателство върху охранявания обект:
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ действията на дежурните охранители са съобразени с инструкцията* и протоколите за действие при подобни ситуации. Разписват се подробно, като на всеки пост се поставят конкретни задачи. Работата се води по три направления: превенция, противодействие и ликвидиране на последствията . От огромна важност са мероприятията по взаимодействие на органите на МВР. За целта трябва да се изготви подробен и ефективен План за действия при природни бедствия, аварии, рискови ситуации и терористични атаки. Планът да се съгласува с възложителя и с органите на МВР. /
– При природни бедствия, аварии и катастрофи:
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ действията на дежурните охранители са съобразени с инструкцията* и протоколите за действие при подобни ситуации. Разписват се подробно, като на всеки пост се поставят конкретни задачи. Работата се води по три направления: превенция, противодействие и ликвидиране на последствията . От огромна важност са мероприятията по взаимодействие на органите на МВР. За целта трябва да се изготви подробен и ефективен План за действия при природни бедствия, аварии, рискови ситуации и терористични атаки. Планът да се съгласува с възложителя и с органите на МВР. /
– При пожар:
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ действията на дежурните охранители са съобразени с инструкцията* и протоколите за действие при подобни ситуации. Разписват се подробно, като на всеки пост се поставят конкретни задачи. Работата се води по три направления: превенция, противодействие и ликвидиране на последствията. От огромна важност са мероприятията по взаимодействие на органите на МВР. За целта трябва да се изготви подробен и ефективен План за действия при природни бедствия, аварии, рискови ситуации и терористични атаки. Планът да се съгласува с възложителя и с органите на МВР. /
* Инструкция за действията на охранители при изпълняване на различните видове частна охранителна дейност е подробно описана в „ПОМОЩНО ПОСОБИЕ ПРИ ПЛАНИРАНЕ, ОРГАНИЗИРАНЕ И ИЗПЪЛНЯВАНЕ НА ЧАСТНА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ”, издадено от АЛИАНС ЗА ТЕРИТОРИАЛНА, ЛОГИСТИЧНА И АДМИНИСТРАТИВНА СИГУРНОСТ-АТЛАС.
– Вид: …/описват се средствата за свръзка/
– Брой: …/ описва се броят на задействаните средства за свръзка/
– Начин на използване:
– Ред за оповестяване: …/описва се редът за оповестяване, съгласно инструкциите/
– Сигнали, позивни: …/ описва се позивната на всеки охранител от екипа. По време на изпълнение на служебните си задължения, служителите поддържат връзка САМО с позивни, като спазват строга ефирна дисциплина/
№ | Длъжност, име, презиме, фамилия | Позивна |
III. ДАННИ И ОПИС НА ОРЪЖИЕТО, БОЕПРИПАСИТЕ И РАЗРЕШИТЕЛНИТЕ НА ОХРАНИТЕЛИТЕ:
/описват се в таблица марката, моделът, фабричният номер и количеството боеприпаси на всеки отговорник за оръжието, а така също номерът на разрешителните за носене/
№ | Марка, модел, калибър | Фабричен № | № разреши-телно | Количество боеприпаси | Име, презиме, фамилия на отговорника |
IV. ДАННИ ЗА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА, КОИТО СЕ ИЗПОЛЗВАТ ПРИ ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ОХРАНАТА:
/ описват се в таблица данните за задействаните по договора за охрана моторни превозни средства. Трябва да се има предвид, че основно ще се работи само с тях/
№ | Марка, модел | Регистрационен № | Собственост на | Забележки |
V. ДАННИ ЗА МОНТИРАНИ ВИДЕОКАМЕРИ, КАКТО И ЗА ДРУГИ ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА ИЛИ СИСТЕМИ, ПОЗВОЛЯВАЩИ ДА СЕ ПРАВЯТ ВИДЕОЗАПИСИ: /описват се подробно техническите средства за видеонаблюдение. Данните са попълват в таблица/
№ | Техническо средство | Собственост на | Отговорник | Забележки |
VI. ДАННИ ЗА МОНТИРАНА СИГНАЛНО-ОХРАНИТЕЛНА ТЕХНИКА:
/описват се системите за сигнално- охранителна известителна дейност. Трябва да се има предвид възможността да се използват при охрана на лицето./
№ | Сигнално- охранителна техника | Собственост на | Отговорник | Забележки |
VII. СПИСЪК И ГРАФИК ЗА РАБОТА НА ОХРАНИТЕЛИТЕ:
№ | Име, презиме, фамилия | Длъжност | Телефонен № | Забележки |
График за работата на охранителите се прилага във вид на таблица.
VIII. ПРАВИЛНИК ЗА ПРОПУСКАТЕЛНИЯ РЕЖИМ, УТВЪРДЕН ОТ ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ ПО ДОГОВОРА ЗА ОХРАНА ИЛИ ОТ УПЪЛНОМОЩЕНО ОТ НЕГО ЛИЦЕ (АКО ИМА ТАКЪВ СЕ ПРИЛАГА КЪМ ПЛАНА ЗА ОХРАНА):
Без пропускателен режим С пропускателен режим
В препоръките на АТЛАС за изработване на План за охрана са предвидени и следните допълнителни раздели, които са доказали своята целесъобразност, от гледна точка опресняване знанията и подготвеността на дежурните охранители:
Охранителите задържат лице или лица в района на охранявания обект, когато:
актове в района на охранявания обект;
При задържане на лица охранителите незабавно уведомяват съответните полицейски органи и изпълняват техните разпореждания.
При предаване на задържаните лица на съответните полицейски органи се съставя протокол, който съдържа:
– Собствено, бащино и фамилно име на съставителя, неговата длъжност;
– Дата на съставяне на протокола;
– Дата и място на задържането;
– Описание на обстоятелствата, при които е било задържано лицето;
– Собствено, бащино и фамилно име на задържаното лице, ЕГН, постоянен или настоящ адрес;
– Обяснения или възражения на задържаното лице;
– Собствено, бащино и фамилно име на свидетелите, ЕГН, постоянен или настоящ адрес и техните писмени показания.
Протоколът се подписва от съставителя и се предава на полицейските органи.
При изпълнение на служебните си задължения охранителите могат да използват лични предпазни и защитни средства.
Охранителите имат право да използват физическа сила и помощни средства- белезници, каучукови и пластмасови палки, когато не е възможно да изпълнят служебните си задължения по друг начин, като се съобразяват с конкретната обстановка, характера на нарушението и личността на нарушителя.
Физическа сила и помощни средства могат да бъдат използвани след задължително предупреждение, с изключение на случаите на внезапно нападение.
При използване на физическа сила и помощни средства охранителите са длъжни да пазят живота и здравето на лицата, срещу които са насочени.
Използването на физическа сила и помощни средства се преустановява незабавно след постигането на целта на приложената мярка.
Забранява се използването на физическа сила и помощни средства по отношение на малолетни лица и бременни жени.
За всеки случай на задържане, използване на физическа сила, помощни средства и огнестрелно оръжие охранителят изготвя писмен доклад до управителя на фирмата, екземпляр от който незабавно се предава на съответните полицейски органи.
Използването на огнестрелно оръжие от охранителите може да става само в условията на неизбежна отбрана и крайна необходимост, предвидени в Наказателния кодекс.
За да бъде правомерно използването на ОО, трябва да са изчерпани всички други възможности за неутрализиране на нападателя. Ето защо използването му за постигане на законосъобразните цели се определя като „крайна мярка“.
От организационна и тактическа гледна точка при използването на ОО охранителите трябва да се ръководят от някои основни правила.
– Откопчаване на кобура;
– Поставяне на ръка върху оръжието;
-Зареждане и поставяне оръжието на предпазител;
-Изваждане в ръка с готовност за правомерно използване (без поставяне на пръста върху спусъка).
При използване на ОО охранителят трябва да се ръководи от няколко основни правила и препоръки:
– Оръжието се използва само след идентификация като охранител (с лична идентификационна карта, значка и др. );
– Отправя се ясно и разбираемо устно предупреждение за намерението да се използва ОО (например: „Стой! Охрана! Ще стрелям!“). Предупреждението може да бъде последвано от предупредителен изстрел във въздуха, който се определя като последно предупреждение.
– Изключение от горното правило са случаите, в които има внезапно нападение с ОО или заплаха с такова от страна на нарушителя;
– При използването на ОО по възможност трябва да се пази живота на лицето, срещу което се използва;
– Недопустимо е при използването на ОО да бъдат нанесени вреди на трети лица, които нямат отношение към извършеното деяние;
– След използването на ОО се оказва първа медицинска помощ на пострадалите. В случай на настъпила смърт незабавно се уведомяват органите на МВР и се осигурява охрана на местопроизшествието до пристигането на полицейските служители;
– За всеки случай на използване на ОО се изготвя писмен доклад до ръководителя на охраната, като екземпляр незабавно се предава на органите на МВР. В доклада се посочват обстоятелствата, свързани с използването на ОО; кога, къде, при наличието на каква фактическа обстановка е възникнала необходимостта; срещу кого е използвано; какви действия са предприети; какви вреди са настъпили; колко изстрела са дадени; има ли пострадали други лица и какви мерки са предприети по- нататък; ако лицето е заловено, използвани ли са физическа сила и помощни средства и какво е било поведението на лицето- оказало ли е съпротива и в какво се изразява тя (например: ако е било въоръжено, с какво оръжие и какви действия е предприело по отношения на кого); има ли установени свидетели, кои са те и какви са показанията им; кой и кога е бил уведомен за инцидента и т. н.
– Не се използва ОО в случаите, когато могат да пострадат други(трети) лица, работещи в обекта или граждани. Това е особено актуално при осъществяване на охрана в затворени помещения, както и в случай на вземане на заложници;
Недопустимо е използването на ОО срещу видимо малолетни и бременни жени, освен в случаите на въоръжено нападение срещу охранявани лица и обекти, което не може да се предотврати по друг начин.
XII. ДРУГО: /Описват се допълнителни изисквания на възложителя, система за сигурност, особености при изпълнение на охранителната задача и др. служебна информация, неотразена до момента в плана/.
гр…………………………. .
Дата: ……………………….
УПРАВИТЕЛ: ………………….
При изпълняване на дейност по охрана на имущество на физически и юридически лица с помощта на сигнално- известителна оповестителна техника, наред с плана за охрана се изработва и План за действие при сигнал „Тревога“:
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ
ПРИ СИГНАЛ „ТРЕВОГА“ НА ОБЕКТ …. . , ОХРАНЯВАН СЪС СИГНАЛНО- ОХРАНИТЕЛНА ИЗВЕСТИТЕЛНА ТЕХНИКА ОТ ФИРМА: ……………………………. .
Охраната на обекта се извършва съгласно Договор от …………………
/ чертае се подробна схема на охранявания обект. Нанасят се входове, изходи, прозорци, аварийни пространства, средства за пожарогасене, точките на елементите на СОТ, пътищата за евакуация и т. н. /
. места за подхождане: …
. уязвимите за проникване места: …
. охранителния режим: …
. очаквано присъствие на хора, превозни средства или групи хора, както и други странични и косвени фактори, влияещи на оперативната обстановка: …
/ на база Охранителното обследване и Плана за охрана, трябва да се направят съответните изводи относно възможните способи за извършване на нападение над охранявания обект и начините за противодействие от страна на охраната. Трябва да се има предвид системата за защита, детайлните огледи, разписани в Плана за охрана/
* Инструкция за действията на охранители при изпълняване на различните видове частна охранителна дейност е подробно описана в „ПОМОЩНО ПОСОБИЕ ПРИ ПЛАНИРАНЕ, ОРГАНИЗИРАНЕ И ИЗПЪЛНЯВАНЕ НА ЧАСТНА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ”, издадено от АЛИАНС ЗА ТЕРИТОРИАЛНА, ЛОГИСТИЧНА И АДМИНИСТРАТИВНА СИГУРНОСТ-АТЛАС.
Дата: ………………………
гр. …………………………..
УПРАВИТЕЛ: ……………………
Прилагаме примерен план за пропускателния режим:
ПРАВИЛНИК ЗА ПРОПУСКАТЕЛНИЯ РЕЖИМ
ДЕЙСТВАЩ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЕКТ ПОД ОХРАНА:……………………………………….
„………………………………………………………………………………………………………………………………….”
адрес:…………………………………………………………………………………………………………………………..
№ | Ден от седмицата | Час за посещения
от- до |
забележки |
1 | понеделник | ||
2 | вторник | ||
3 | сряда | ||
4 | четвъртък | ||
5 | петък | ||
6 | събота | ||
7 | неделя | ||
8 | празнични дни |
РЕД ЗА ПРОПУСКАНЕ И ПРЕСТОЙ НА СЛУЖИТЕЛИ, ГРАЖДАНИ И МПС
1.Служителите и работниците на……………………………………………………………………………….
се пропускат на територията на охранявания обект и на излизане от нея след проверка от дежурния охранител на личните документи и/ или служебните карти, както и на личния им багаж.
2.Гражданите, посещаващи територията на……………………………………………. по различни поводи, се пропускат след разрешение на лицето, което ще бъде посетено и след записване на личните им данни от дежурния охранител по лична карта в “Дневник за посещенията” /или чрез еднократен пропуск/, а именно:
а/ име, презиме, фамилия;
б/ ЕГН;
в/час на влизане и излизане;
г/ цел на влизане;
д/ канещо лице;
е/ подпис на дежурния охранител;
ж/ за еднократния пропуск – час на влизане и напускане, подпис на посетеното лице.
З. На посещаващите лица се забранява отклоняване и посещаване на други служебни лица, кабинети и помещения, извън заявените такива. След посещението, лицата следва незабавно да напуснат територията на охранявания обект, като върнат получените пропуски /на когото са издадени/. Препоръчва се външните лица да бъдат придружавани от охранител или служебно лице работещо на съответната длъжност в обекта под охрана или от канещото лице. Същите трябва и да изведат външното лице до КПП. Не се допуска внасяне на личен багаж, товари и вещи, без проверка и разрешение за внасяне/ изнасяне от дежурния охранител.
– са въоръжени;
-са с неадекватно поведение – пияни, употребили упойващи вещества или с явни психични отклонения;
-внасят оръжие и взривни вещества;
-внасят упойващи вещества, спиртни напитки и други, които при употреба биха застрашили живота и здравето на околните;
-разпространяват/продават/ и рекламират литература и артикули с религиозно и порнографско съдържание;
-проявяват вандалски характер;
-водят и разхождат кучета и други животни;
-носят със себе си обемисти багажи, кашони, денкове и др. подобни;
– отказват да изпълняват изискванията на действащия пропускателен режим;
– друго:……………………………………………………………………………………………………………………………..
III. РЕД ЗА ВНАСЯНЕ И ИЗНАСЯНЕ НА БАГАЖИ, ТОВАРИ, ТЕХНИКА, ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА И ИМУЩЕСТВА:
З. При констатиране на нарушения при внасянето и изнасянето на багажи, товари, техника, технически средства и имущества и др. в/от територията на охранявания обект, се докладва на ръководителя на охранителната дейност и на възложителя по договора за охрана. При необходимост нарушителите се задържат съгласно разпоредбите на ЗЧОД.
ІV. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ:
Дата: ………………………. г.
Град ………………………..
СТРАНИ СЪГЛАСУВАЛИ ПЛАНА ЗА ПРОПУСКАТЕЛНИЯ РЕЖИМ:
………………………………………..
/ …………………………………../
…………………………………………
/ ……………………………………/
ПОДИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДОГОВОРИ ЗА ОХРАНА
В някои случаи се налага възлагане на подизпълнитеблска роля и функция от едно частно охранително дружество на друго. Практикува се в различни случаи, някои от които са:
Трети етап:
Третият етап се извършва след подписване на договора за охрана. През този етап се извършват следните дейности:
След като сте напълно готови с необходимата документация, можете да пристъпите към следващата крачка по изпълнение на договора за охрана, а именно подготовка на обекта за поемане под охрана. Най-важно и първостепенно е да подготвите КПП и дежурните стаи. Обикновено КПП е лицето на обекта. През него преминават всички граждани, служители, гости и други лица, които имат някаква работа на територията на охраняемия обект. Почти винаги възложителят иска строга отчетност на преминаващите хора и МПС през контролно- пропускателните пунктове, фиксирана в плана и правилника за пропускателния режим. За да изпълните задълженията си по пропускателния режим, трябва да изготвите две тетрадки (вземете с дебели корици голям формат с повече листи). Едната от тетрадките направете „Дневник на преминаващите през КПП лица“, а другата- „Дневник на преминаващите през КПП МПС“. Малко по-подробно за тези дневници:
№ | Трите имена по л.к., представител на /организация или друго/ | Данни на личната карта | Цел на влизане | Час на влизане | Час на излизане | Забележки |
Записите в дневника се водят четливо и пълно, защото в даден момент могат да бъдат поискани от възложителя. Дневникът се пази чист и в никакъв случай от него да не се късат листи или части от листи. В графата „забележки“ дежурният вписва всичко, което прецени, че е извън обичайното- повредени документи, съмнителни багажи, отказ от запис и т.н., като вземе съответните адекватни мерки, съгласно инструктажа.
№ | Марка и регистра-ционен номер на МПС | Трите имена, ЕГН на шофьора | Органи-зацията, собстве-ник на МПС | Цел на вли-зане | Час на вли-зане | Съдър-жание на товара при влиза-не | Час на изли-зане | Съдър- жание на товара при излиза-не | Забе-лежки |
Записите трябва да са реални. Данните да се проверяват лично от дежурните, а да не се пишат под диктовка от проверяваните лица. Багажът и товарите да се проверяват реално от охраната. При изнасяне на какъвто и да било товар, багаж или имущество от обекта, към дневника да се прилагат товарителници или други документи, разрешаващи изнасянето. Това е много важно! Инструктирайте добре дежурните.
Освен тези дневници, в дежурната стая трябва да има
„ДНЕВНИК ЗА ПРИЕМАНЕ- ПРЕДАВАНЕ НА СМЕНИТЕ“. В този дневник се вписва всяко приемане- предаване на смените,което се подписва от старшите на смени. Примерният текст за приемо- предаване на смените, който трябва да се вписва в дневника е следният:
„Днес, ……., 20… г., в ….. часа се извърши приемо- предаване на смените (ППС) на охраната по договор за охрана от …………………… .
При извършването на ППС бяха/ не бяха установени нередности.
Списък на установените нередности:
…………………………………………………………………………………………………………………………………
Наличие и целостност на слепките/ печатите:
………………………………………………………………………………………………………………………………… Особено мнение и забележки:
…………………………………………………………………………………………………………………………………
ПРЕДАЛ СМЯНАТА: …………………….. ПРИЕЛ СМЯНАТА: …………………………
/Старши на … смяна/ /Старши на … смяна/“
* * *
ОБОРУДВАНЕ И ПОДГОТОВКА НА КПП И ДЕЖУРНИТЕ СТАИ
За да сте изрядни и подготвени за приемане на обекта под охрана, оборудвайте дежурните стаи и КПП със следното:
ПОДГОТОВКА НА ПРОПУСКАТЕЛНИТЕ СЪОРЪЖЕНИЯ
ИНФОРМАЦИОННИ ТАБЛА И УВЕДОМЛЕНИЯ
В алинея 2 на чл.30 от ЗЧОД е фиксирано изискването, че гражданите трябва задължително да се уведомяват чрез информационни табла, поставени на видно място, а това обикновено е централният вход- изход, контролно- пропускателният пункт, товарните КПП и други входове, че: „Чл.30 (1) При извършване на дейността по чл. 5 охранителите:
а) проверка на документите за самоличност на външни лица и служебните пропуски на работещите;
б) проверка на багажа, товара и/или на МПС и съпроводителните им документи“).
Тези изисквания са двустранни:
– от една страна, да се опази охраняваният обект съобразно подписания договор и в съответствие с националното законодателство;
– от друга, да се спазват гражданските права, свободи и достойнство на гражданите, които да се уведомяват за съответните изисквания.
Освен чрез основните информационни табла, охранителните дружества практикуват изработване на стикери и табелки с графично изображение на видеокамера и текст : „обектът е под видеонаблюдение“ или други подобни текстове. Тези материали се поставят на видно място, обикновено на централните входове и КПП.
При извършване на дейност по охрана, служителите, които са задействани по изпълнение на съответната охранителна задача са длъжни да съхраняват, изучават и попълват:
1.Договор за охрана с приложения (ксерокопие);
2.Копие от лиценза за извършваната охранителна дейност;
3.Протокол за извършено охранително обследване;
4.План за охрана;
5.План за пропускателния режим на обекта;
6.Инструктаж за спецификата на извършваната охранителната дейност, подписан от охранителите;
7.Оценка на състоянието и степента на сигурност на обекта под охрана;
8.Опис с данни на оръжието /при въоръжена охрана/;
9.Копия на разрешителните за носене на оръжие на охранителите /при въоръжена охрана/;
10.Данни за МПС на фирмата, ако са задействани в изпълнението на охранителната задача;
11.График за смените на охранителите;
12.Бланка- протокол за предаване на задържано лице на органите на МВР;
13.Доклад за използване на физическа сила и помощни средства;
14.Доклад за използване на огнестрелно оръжие;
15.Отчет за изпълнението на охранителната задача;
16.Инструкция за действията на служителите на фирмата при изпълнение на различни охранителни задачи;
17.Списък на охранителите, задействани по договора за охрана;
18.Задължителен ежедневен и периодичен инструктаж на охранителите;
19.Оценка на риска;
20.Тетрадка за вписване на резултатите от проверка на органите на МВР;
21.Тетрадка за вписване на резултатите от проверка на огнестрелното оръжие от органите на МВР;
22.План за действие на охраната при възникване на кризисна ситуация, предизвикана от терористични въздействия;
23.План за действие на охраната при природни бедствия, аварии, пожари и катастрофи;
24.План за взаимодействие с органите на съответното РУ на МВР/съгласува се с Началника на РУ на МВР/;
25.План за коминикация със средствата за масово осведомяване;
26.Други документи, изисквани според спецификата на охранявания обект.
ТЕОРЕТИЧНО ОБУЧЕНИЕ:
На охранителният персонал, определен за работа на обекта под охрана трябва да се проведе обучение, обхващащо някои общи положения по организираната охрана, но също така и по специфични въпроси, касаещи конкретният обект под охрана.
Ще дадем кратко съдържание на темите, задължителни за разглеждане при провежданото обучение:
ПРАВНА РЕГЛАМЕНТАЦИЯ НА ЧОД:
Частната охранителна дейност- основни принципи
Видове охранителни услуги. Основни характеристики
2.1. Лична (персонална) охрана на физически лица;
3.1. Прилагане на технически системи за сигурност;
3.2. Помощни средства при осъществяване на частна охранителна дейност;
3.3. Прилагане на физическа сила при осъществяване на частна охранителна дейност;
3.4.Въоръжена и невъоръжена охрана. Изисквания на Закона за контрол наз взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите.
Въоръжена охрана. Изисквания на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
1.1.1 Условия и ред за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси от юридически лица и търговци;
1.1.2. Придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси от физически лица;
НАКАЗАТЕЛНОПРАВНА ПОДГОТОВКА
Понятие и основни качества на престъплението
8.2.1. Умисъл- определение и същност;
8.2.2. Непредпазливост- определение и същност
– Небрежност- определение и същност;
– Самонадеяност- определение и същност.
Неизбежна отбрана
2.1.1. При проникване чрез насилие или взлом и нападението не може да бъде отблъснато по друг начин
2.1.2. При превишаване на пределите на неизбежна отбрана поради уплаха или смущение.
Запазване на местопроизшествие
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОХРАНИТЕЛИТЕ
Международна и национална регламентация на правата на човека. Ред за ограничаване на правата на човека
Проверка на документите за самоличност, служебните пропуски на работещите в охранявания обект. Проверка на багажа, товара на МПС и съпроводителните им документи.Задължителни указания при осъществяване на пропускателен режим. Тактически действия
1.3.1. проверка на документи за самоличност при усложнена обстановка.
3.2.1 Общи препоръки за извършване на проверката;
3.2.2. Действия на охраната по проверка на превозно средство.
Проверка на сигнали, получени от обекти, оборудвани с технически системи за сигурност. Тактически действия и мерки за лична безопасност. Видеозаписи
1.2.1. Детекторна охранителна система;
1.2.2. Централа за приемане на сигнали;
1.2.3. Реагиране на сигнали за нарушение;
1.3.1. Безжичен способ;
1.3.2. Жичен способ;
1.3.3. Комбиниран способ.
1.4.1. „Паник- бутони“.
3.1.1. Блокиране и проверка;
Задържане на лица в района на охранявания обект. Тактически действия и мерки за безопасност. Уведомяване и предаване на задържано лице на органите на МВР
Използване на физическа сила и помощни средства. Лични предпазни и защитни средства. Тактически действия и мерки за безопасност
1.1.1. Белезници;
1.1.2. Гумени и пластмасови палки;
1.1.3. Документация при използване на физическа сила и помощни средства.
2.1.1. Препоръки от общ характер;
2.1.2. Предварителна подготовка за използване на белезници от охраната;
Използване на огнестрелно оръжие- правни основания. Тактически действия и мерки за безопасност
Забрани по член 36 от Закона за частната охранителна дейност
Задължения на охранителите за предотвратяване и ограничаване на последиците от терористични актове
Задължения на охранителите при природни бедствия, аварии и пожари
Взаимодействие на частните охранители с органите на МВР
ОТНОШЕНИЯ С ГРАЖДАНИТЕ
Етични аспекти на частната охранителна дейност
охранителна дейност;
2.1.1. Общи препоръки;
2.1.2. Препоръки за етично поведение при осъществяване на охранителна дейност.
Конфликти в охранителната дейност- указания за справяне
Освен това теоретично обучение, охранителите получават и допълнителна подготовка, в зависимост от вида на охранителната дейност, спецификата на охранявания обект, степента на риска, изискванията на възложителя и други условия. Допълнителната подготовка може да се провежда от частното охранително дружество или от упълномощени от него лица, както и от професионалисти в конкретния вид ЧОД. Важно е да се знае, че охранителите получават допълнителна подготовка в зависимост от степента на риска, т.е. с възможностите да се случи дадено събитие, имащо негативни последствия. В тази връзка е задължително и важно да се изследва същността на риска. Най- важните данни за това изследване са:
– правонарушенията, извършени в обследвания обект или периметър;
– причинителите на нарушенията;
– характерът на щетите и жертвите;
– предкриминалните ситуации и причини за правонарушенията;
– най- уязвимите в плана за охрана места и пунктове.
Именно на база анализа на всички тези данни се определят и характера, обема и насочеността на допълнителното обучение.
СПЕЦИФИЧНИ ВЪПРОСИ, КАСАЕЩИ КОНКРЕТНИЯ ОБЕКТ ПОД ОХРАНА.
ИНСТРУКТАЖ НА РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ ПО ЗБУТ
Инструктажът по безопасност и здраве при работа има за цел да даде на работниците и служителите практически указания за безопасно изпълнение на трудовата дейност. Провежда се при:
Съгласно Наредба № РД-07-2 инструктажите биват:
– начален;
– на работното място;
– периодичен;
– ежедневен;
– извънреден;
Началният инструктаж се извършва при започване работа на служителя или работника.
Длъжностното лице, провело началния инструктаж на лицата, които постъпват на работа, издава служебна бележка, за проведен инструктаж, която съхранява в личното досие на работещия.
Инструктаж на работното място – наредбата допуска едновременното провеждане на началния инструктаж и инструктажа на работното място в предприятия с персонал до 50 работници и служители включително и/или ограничен обем производствени дейности.
Инструктажът на работното място е практическо запознаване на работника и служителя с конкретни изисквания за безопасното изпълнение на трудовата дейност и се провежда на работното място, преди да му бъде възложена самостоятелна работа.
В случаите по ал.2 от Наредбата за ЗБУТ: работниците на които се провежда обучение или изпит се издава протокол при успешно положен изпит по правилата за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, който се съхранява в трудовото досие.
За определени видове работи е задължително провеждането на инструктаж на работното място: подземни работи, работа в открити мини, строителни и монтажни работи, обслужване на машини, съоражения и технологични процеси с повишена опасност; работа в металоргични и химически предприятия; пряко заети в превозната дайност в железопътния транспорт; в производство и употреба на взривни материали;
Периодичен инструктаж
Периодичният инструктаж има за цел да поддържа и допълва знанията на работещите по безопасност и здраве при работа.
Периодичният инструктаж се провежда един път на три месеца за работещите, пряко заети в дейностите по чл. 15, ал. 1, и един път годишно за всички останали работещи.
Ежедневен инструктаж се провежда на работещи, пряко заети в дейности с висок производствен риск, включително: подземни, минни и геологопроучвателни обекти; в кариери; в добива на нефт и газ; в превозите в железопътния транспорт; в производство и употреба на взривни материали; в международните автомобилни превози; в автомобилните превози на опасни товари по шосе; при работа с опасни химически вещества и препарати; при производство и леене на метали; при строителни и монтажни работи;
Ежедневният инструктаж се провежда от прекия ръководител на работата или друго лице, определено със заповед на работодателя.
Извънредният инструктаж се провежда:
Програмата за провеждане на извънредния инструктаж се определя в зависимост от причината, която е наложила неговото провеждане.
ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ НА ОХРАНИТЕЛНИЯ ПЕРСОНАЛ „НА ТЕРЕН“:
Практическото обучение се провежда с целия личен състав на охранителите, задействани по съответния договор за охрана. Предприемат са следните обучителни и разяснителни действия:
ОБУЧЕНИЕ НА ОХРАНИТЕЛНИЯ ПЕРСОНАЛ ПО ВЪПРОСИ НА ПРЕВЕНЦИЯ НА ТЕРОРИСТИЧНИ ВЪЗДЕЙСТВИЯ
Такива обучения се извършват от квалифицирани сътрудници на Неправителствени организации с антитерористична дейност /НОСАД/, по специални програми. Обученията са на няколко нива и обхващат специфични въпроси, касаещи организирането на антитерористичен мониторинг и антитерористична протекция над обектите под охрана. За повече информация- НОСАД „АТЛАС“- antiterror_archangel@abv.bg
4.Окомплектоване и оборудване на охранителния персонал с униформи, идентификационни баджове, помощни средства, средства за свръзка, индивидуални средства за защита и т.н.:
В чл. 29. на Закона за частната охранителна дейност е разпоредено задължението при упражняване на частна охранителна дейност служителите да носят на видно място лична идентификационна карта със снимка, отличителен знак и униформено облекло.
За разлика от българските документи за самоличност, удостоверяващи личността и гражданството на лицето чрез пълния набор данни, съдържащи се в съответния документ (лична карта, задграничен паспорт или шофьорска книжка)- ЕГН, точен адрес и т.н., идентификационната карта на охранителя съдържа само снимка и трите му имена. Идентификационната карта или както е по- известна като „БАДЖ“, представлява документ, удостоверяващ, че притежателят й е длъжностно лице от съответното частно охранително дружество. Идентификационната карта е основен документ за удостоверяване на компетентността по длъжност на охранителя, съгласно ЗЧОД. Основно правило и забрана, залегнали в ЗЧОД, е обстоятелството, че охранителят няма право да преотстъпва личната си идентификационна карта, както и да приема и/или използва чужда такава.
При всички случаи на поискване, от страна на компетентните длъжностни лица, определени със закон, охранителят е длъжен предостави личната си идентификационна карта, за да удостовери, че е длъжностно лице. За неизпълнение на тези разпоредби има предвидена лична санкция за охранителя.
На служителите, извършващи дейности по ЗЧОД, за да се различават от другите граждани, се предоставя служебно облекло. Кройката, материалите за изработка и щампите се определят от ръководството на охранителното дружество, в зависимост от изпълняваната служба по видовете ЧОД, сезона, характера на охранителната задача и др.
На охранителя следва да бъде предоставено служебно униформено облекло за различните сезони, като основно, от практиката, комплектите са три: летен, зимен и пролетно- есенен. Към момента законодателят е либерален към вида и моделите на униформено облекло и не е разпоредил стандартизация и уеднаквяване.
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СХЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ И КОНТРОЛ
Управлението на организираната охрана се извършва по определена йерархична стълба, чиято цел е да внесе ред и последователност при извършването на охранителната дейност, а също така да определи сулординацията и властовото разпределение по хоризонтал и вертикал.
Основната схема за управление на организираната охрана е следната:
УПРАВИТЕЛ
I
РЪКОВОДИТЕЛ ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ
I
СТАРШИ НА ОБЕКТА
I
СТАРШИ НА СМЯНАТА
I
ОХРАНИТЕЛИ
При функционирането на тази схема се допуска отсъствие на някои от звената: „старши на обекта“ и „старши на смяна“, когато обекта под охрана е с един охранител на смяна. Въпреки това, препоръчваме един от охранителите да бъде определен за „старши на обекта“ и на него да се възложи отговорността по изпълняване на изискванията по изпълняване договора за охрана.
Препоръчваме да не се прескачат стъпалата на йерархичната стълба. Всеки от висшестоящите звена ръководят, контролират и отговарят за работата на тези под тях. Начините за официална комуникация между различните звена са следните:
Анализът и контролът на текущите и крайните резултати от извършването на частната охранителна дейност по съответния договор за охрана е от изключителна важност за развитието и утвърждаването на всяка охранителна компания. Правилното и трезво оценяване и анализиране на текущите и крайните резултати са основа за правене на ИЗВОДИ, а в последствие, на база на тези изводи и планиране на последващата дейност на дружеството.
Логическата верига на гореописаното се построява по следната схема:
ПОЛУЧАВАНЕ НА ЗАПИТВАНЕ ЗА ОХРАНА ОТ ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ— ИЗВЪРШВАНЕ НА
ОГЛЕД/ ОХРАНИТЕЛНО ОБСЛЕДВАНЕ— ПРЕЦЕНКА НА ВЪЗМОЖНОСТИ И
ГОТОВНОСТ ЗА ПОЕМАНЕ НА ОХРАНИТЕЛНАТА ПРОТЕКЦИЯ— ПРЕДСТАВЯНЕ НА
ОФЕРТА— ПОДПИСВАНЕ НА ДОГОВОР ЗА ОХРАНА— ИЗГОТВЯНЕ НА
НЕОБХОДИМАТА ДОКУМЕНТАЦИЯ СЪГЛАСНО ЗЧОД— ОРГАНИЗИРАНЕ НА
ОХРАНАТА— ПОЕМАНЕ НА ОБЕКТА ПОД ОХРАНА— ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДОГОВОРА—
ТЕКУЩ АНАЛИЗ НА ИЗПЪЛНЯВАНЕ НА ДОГОВОРА— ТЕКУЩА ОЦЕНКА НА РИСКА И
НА НИВОТО НА СИГУРНОСТ— ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДОГОВОРА— КРАЕН АНАЛИЗ НА
ИЗПЪЛНЕНИЕТО— ИЗВОДИ ОТНОСНО ИЗПЪЛНЕНИЕТО— НАБЕЛЯЗВАНЕ НА
МЕРКИ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА ИЗПЪЛНЕНИЕ— ВЪВЕЖДАНЕ И
РЕАЛИЗИРАНЕ НА НАБЕЛЯЗАНИТЕ МЕРКИ— ПРИЛАГАНЕ НА ТАЗИ СХЕМА ПРИ
ПОСЛЕДВАЩА РАБОТА.
По структуриране на гореописаната логическа верига могат да бъдат извършвани пренареждания, съкращаване или обогатяване, в зависимост от конкретния договор за охрана. Например, текущият анализ се извършва в обем и време по преценка на ръководителите на охранителна дейност. Тук трябва да се процедира творчески и с професионално владеене на материята. От пълния, подробен, неформален и честен контрол и анализ на текущата и изпълнената охранителна дейност зависят изводите, а от тях- мерките за усъвършенстване.
Препоръчваме Анализите да се правят от подготвени и опитни охранители или лично от управляващите съответните охранителни дружества. Анализите да се изготвят в писмен вид и да съдържат конкретна, пълна и правдива информация. Да се указват допуснатите грешки, пропуски и слабости, причините за появата им, както и периодичността. От друга страна да се изведат положителните страни, полезното новаторство и проявеното от охранителите творчество. След представените Анализи, следва да се направят Изводи, а на база на тях да се изготви Предписание за отстраняване на слабостите, за разпространяване на положителните аспекти, както и внедряване на новаторските и творчески идеи.
Логическата верига на гореописаното представлява:
АНАЛИЗ НА ДЕЙНОСТТА— ИЗГОТВЯНЕ НА ДОКЛАД ПО АНАЛИЗА— ИЗВОДИ ОТ
НАПРАВЕНИЯ АНАЛИЗ— ИЗГОТВЯНЕ НА ПРЕДПИСАНИЯ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА
СЛАБОСТИТЕ И ПРОПУСКИТЕ— ПОСТАВЯНЕ НА СРОК ЗА ОТСТРАНЯВАНЕТО—
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОТГОВОРНИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРЕДПИСАНИЕТО ЛИЦА—
ПРОВЕРКА НА ИЗПЪЛНЕНОТО— ПРИ НЕОБХОДИМОСТ НАЛАГАНЕ НА САНКЦИИ
ПРИ НЕСВЪРШЕНА РАБОТА.
Препоръчваме Анализите и тяхната съпътстваща документална верига да се съхраняват при документацията на изпълнявания договор за охрана в офиса на дружеството. По този начин винаги може да се направи сравнителен анализ и да се открият налични положителни или отрицателни тенденции при изпълняване на дейността.
ПРИ РАБОТАТА С ЛИЧНИЯ СЪСТАВ е добре да се внедри точкова или цифрова система за текущо и крайно оценяване на служителите по съответния договор за охрана. Това оценяване се вписва в текущите Анализи на дейността и оказва добър ефект при подобряване на качеството на работа на охранителите и техните ръководители. При възможност препоръчваме да се системата да се привърже към получаваното от служителите възнаграждение. По този начин по- старателните и съвестни служители ще получават по- справедливо възнаграждение за сметка на тези, които се отнасят формално към задълженията си.
Точковата система се въвежда чрез нанасяне на текуща и обобщаваща информация за всеки служител на конкретно работно място. Изискванията трябва да са еднакви, законни и справедливи за всички служители. Ще представим възможна схема за точково оценяване при осембална система за оценка:
№ п.р. | Име, фамилия,длъжност | Дата на оценка | Критерии | Оценка /1- 8/ | Други |
При въвеждането на таблици за точково оценяване от подобен вид трябва да се процедира по следния начин: всеки от служителите трябва да бъде оценен по съответните критерии в края на отработената си смяна и той трябва да види оценките си. Критериите за оценяване включват периода от идване на работа, през застъпване на смяна, външен вид, изпълняване на задълженията, специфичните изисквания, почивките, сдаване на смяната и др. Критериите се изработват в съответствие с конкретната охранителна задача. В края на месеца, преди раздаване на трудовите възнаграждения, резултатите на служителите се анализират и по решение на ръководството на дружеството, се дават бонуси или се санкционира.
Този модел на работа е изпитан и носи добри резултати. Ключовото в него е оценяването да е справедливо, прозрачно и подчинено на определените в задълженията на служителите критерии, правила и изисквания.
Четвърти етап:
Четвъртият етап се извършва след поемане на обекта под охрана и продължава през целия период на изпълняване на договора за охрана. През този етап се извършват следните дейности:
1.Поемане на обекта под охрана-
2.Контрол от ръководител охранителна дейност/ старши на обекта/ старши на смените на първите дневни и нощни смени, до поемане на длъжностите, постовете и смените от всички задействани охранители и правилното изпълняване на служебните им задължения.
3.Пряк контрол от ръководител охранителна дейност на първите приемо- предавания на смените до усвояване на правилата за приемо- предаване.
4.Контрол на изпълняване на служебните задължения на охранителите по постове до усвояване на правилното и качествено носене на охранителната служба-
5.При наличие на технически средства за охрана и сигурност- подробно обучение на охранителния персонал за правилна работа с тях , за правилно разчитане и съхраняване на данните-
6.Контрол за правилното водене и съхраняване на служебния документооборот от охранителите в дежурната стая.
7.Контрол за правилното носене на униформата и идентификационните баджове от всички охранители
8.Проверка на оборудването и съхраняването на имуществото на ЧОД на територията на обекта под охрана, периодичен и ежедневен контрол
9.При наличие на задействани служебни автомобили- постоянен контрол за техническото им състояние и наличието на консумативи
10.Ежедневен контрол за състоянието и наличието на огнестрелното оръжие и боеприпасите, както и за превилното попълване на съответната документация;
11.Ежедневен контрол на средстата за пожарогасене;
12.Ежедневен контрол над евакуационните изходи, коридори и на пътищата за евакуация
13.Ежендевен контрол над системата за видеонаблюдение. Обслужване на видеокамерите
14.При необходимост, на вратите към и от помещения, които се използват рядко, се поставят слепки, за чиято цялост се следи от охраната.
15.При наличието на система за видеонаблюдение да се има предвид следното:
ВИДЕОЗАПИСИ:
В чл. 30 (5) от ЗЧОД законодателят разпорежда получените видеозаписи от системите за видеонаблюдение и контрол да се унищожават най-късно в 30-дневен срок след извършването им, за което да се съставя протокол от ръководителя на охранителната дейност, освен в случаите, когато те съдържат данни за извършено нарушение на обществения ред или престъпление. Непосредствено след това задължително указание, алинея 6 гласи: „Получените видеозаписи, съдържащи данни за извършено нарушение на обществения ред или престъпление, се предават на правоохранителните органи“.
Унищожаването на видеозаписите в законно установения 30- дневен срок става по установена процедура, която изисква ръководителят на охранителната дейност да състави протокол за унищожаването им. Изключение от тази процедура са случаите, когато направените записи съдържат данни за извършено нарушение на обществения ред или белези за извършено престъпление. В тези случаи получените записи трябва да се предадат на органите на МВР, като за предаването се съставя протокол за доброволно предаване /обикновено служителите на МВР или Прокуратура го носят със себе си/, екземпляр от който остава при ръководителя на охранителната дейност.
Прилагаме примерен протокол за проверка и унищожаване на видеозаписи:
ПРОТОКОЛ
За проверка и унищожаване на видеозаписи, получени от използвани за обезпечаване на сигурността системи за наблюдение и контрол на охраняван обект:
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Днес, …………………………. г.,
подписаният: ……………………………………………………………………..,
на длъжност:…………………………………………………………………………………………………………..
(ръководител на охранителна дейност или друго служебно лице)
в присъствието на:
1………………………………………………………………………………………………………………………………..,
на длъжност:…………………………………………………………………………………………………………….,
2………………………………………………………………………………………………………………………………..,
на длъжност:…………………………………………………………………………………………………………….,
извърших проверка на направените видеозаписи за периода:
от: ………………………………….. до: ……………………………………
(носители: …………………………………………………………………)на основание чл.30, ал.5 от Закона за частната охранителна дейност и не констатирах съдържание на данни за извършено нарушение на обществения ред или престъпление съгласно чл.30, ал.6 от Закона за частната охранителна дейност.
При наличието на това основание унищожавам направените записи за посочения период.
Ръководител на охранителна дейност:
Подпис: ………………………………….
Присъствали:
Подпис 1: ………………………………..
Подпис 2: ………………………………..
***
Видеозаписите, при преглеждането на които се установи, че има фиксирано нарушение на обществения ред или престъпление, се предават от ръководителя на охранителната дейност на органите на МВР или Прокуратура. При предаването, освен протокол за доброволно предаване, издаден от съответния държгавен орган се оформя и докладна записка, в която се описват обстоятелствата, които съдържа заснетото, какво е нарушението и на кого се предава информацията. В тази алинея основна роля има ръководителят на охранителната дейност, тъй като преценката относно състав на престъпление или наличие на нарушение на обществения ред, е изцяло негова- основана на опита и компетентността му. Прилагаме примерна докладна записка:
До:
…………………………………………………………….
/описва се органът на когото се предава информацията/
ДОКЛАДНА ЗАПИСКА
Относно предаване на заснет видео- материал от
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
на обект под охрана:
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Записът е направен на …………………….. от …………………………. до ……………………. часа
от техническо средство за охрана:
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
След извършения преглед на записаната информациа от комисия в състав:
се установиха обстоятелства, даващи обективно основание за предположение за извършване на:
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
/ нарушение на обществения ред или престъпление/
Описание на видяното:
………………………………………………………………………………………………………………………………….. .
/съдържателна част/
Длъжностно лице- ръководител на охранителна дейност :
……………………….
/………………………/
гр……………………… Дата: …………………….
СИСТЕМАТА „НОРД“
По време на изпълняване на служебните си задължения, охранителите трябва непрекъснато да се самоосъвършенстват и надграждат професионалните си качества, навици и умения. Това трябва да става чрез развиване на способнотта за наблюдение, което определя безпогрешно несъвместимите със степента на сигурност елементи в околната среда за сигурност. В помощ на охранителите, АТЛАС предлага приемане на системата „НОРД“- „наблюдение- оценка на средата или ситуацията- вземане на решение- действие“. Този пълен цикъл на прилагане на системата отнема определено време на охранителя. Целта на обучаващите, а и на самообучаващите се е този времеви интервал да бъде максимално съкратен. С постепенното повишаване степента на професионализъм и адекватност към изпълняваната длъжност, всеки охранител трябва до автоматизъм да овладее системата „НОРД“ и да я прилага дори без да се замисля за нейните етапи. Трябва да подчертаем обаче, че системата трябва да се прилага с оглед постигане на определени положителни резултати, т.е. Последният етап- „действие“ трябва да е обоснован и адекватен спрямо оперативната обстановка.
В помощ на това самообучение на охранителите НОСАД „АТЛАС“ е издал материал под заглавие „ИНСТРУКЦИЯ ПРИ ИЗПЪЛНЯВАНЕ НА РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ“. В тази ИНСТРУКЦИЯ са събрани предписания и препоръки към охранителите, помагащи им да вземат правилни решения и да ги прилагат в работата си. Изучявянето и познаването на съдържанието на тази инструкция чувствително ще съкрати времето за действие по „НОРД“, без това да изложи на риск охранителя, от гледна точка на обоснованост, законност и правилност стъпките, които той ще предприеме в една или друга оперативна ситуация.
ПОНЯТИЯ ПРИ ОРГАНИЗИРАНЕ НА ОХРАНАТА НА ИМУЩЕСТВОТО НА ФИЗИЧЕСКИ ИЛИ ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА
Понятията в професионалната лексика на ЧОД са предназначени за обозначаване на всичко, свързано с упражняване на дейността, процесите, мероприятията и мерките, които тези дружества трябва практически да извършват в своята охранителна дейност.
– по позициониране: постоянни, подвижни и смесени;
– по вид: дневен, нощен, денонощен.
Постоянните постове предвиждат местонахождение на охранителя на постоянно място- КПП, дежурна стая, стая за видеонаблюдение и др. Подвижните постове предвиждат изпълняване на служебните задължения на охраната чрез обход на територията на обекта под охрана. Смесените постове предполагат смесено действие на предните два вида.
Дневните постове охраняват обекта през ден, нощните- през тъмната част от денонощието или извън работно време, а денонощните- през цялото денонощие.
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПРИ ОРГАНИЗИРАНЕ И ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ОХРАНАТА
Преди застъпване на смяна дежурният охранител трябва да отдели достатъчно време за почивка;
Униформата трябва да е чиста, изгладена и напълно укомплектована, обувките да са почистени и в добро състояние;
При застъпвене на смяна охранителят трябва да е изкъпан, обръснат и с безупречна лична хигиена;
Преди застъпване на смяна, дежурният охранител трябва да си преговори служебните задължения, да си припомни случилота се на предната смяна, като отчете пропуските си и помисли по тяхното отстраняване.
Дежурният охранител се явява на работното си място минимум 15 минути преди застъпване, а когато има издадено разпореждане за времето на явяване го спазва.
При застъпване на смяна, дежурният охранител оставя „зад вратата“ всички лични проблеми. На работа се мисли само за качествено изпълняване на служебните задължения.
Преди поемане на смяната дежурният охранител щателно проверява служебното си оборудване /щатно и допълнително/, поставя на определеното място идентификационния бадж, прави последен преглед на външния си вид;
Ако охраната е въоръжена, дежурният охранител получава служебното си оръжие и боеприпаси, внимателно ги преглежда и щом се убеди в изплавността на оръжието, го приема, като се разписва в съответната книга. Оръжието се носи в кобур.
Преди застъпване на смяна дежурният охранител задължително преминава ежедневен инструктаж и се разписва в книгата за ежедневен инструктаж.
При провеждане на разбори, обучения, свеждане на задачи, дежурният охранител е длъжен да се яви и внимателно да ги изслуша и изучи.
От момента на застъпване на смяна, дежурният охранител стриктно изпълнява разпорежданията на съответния старши или на ръководителят на охранителна дейност.
Смяната се поема задължително след приемо- предаване, на което се установява фактическото състояние на охранявания обект, евентуални липси, нарушения и др. при наличие на такива, застъпващият охранител е длъжен да съобщи на своя старши, в противен случай отговорността остава върху него. Препоръчваме проверка на слепки, катинари и други СФЗ.
Смяната се приема „очи в очи“ с отстъпващата смяна. Неприемливо е „задочно“ приемо- предаване на смените /например в дежурната стая и т.н./. При смяна се прави пълен оглед, обход и анализ на приемания пост.задължително е обмен на информация от отстъпващата смяна на застъпващата.
След приемане на смяната се попълва „Дневник /книга/ за приемо- предаване на смените“. В него се попълват всички липси и нередности, след което приемащата и предаващата смени се разписват.
Задължително се проверяват средствата за свръзка, средствата за осветление и помощните средства.
Ако на поста са предвидени индивидуални и колективни средства за защита, те се проверяват.
Проверяват се средствата за противопожарна дейност.
Ако има дежурен автомобил, се проверява наличие на гориво, други консумативи /охлаждаща течност, масла и др./, записва се километражът, проверяват се служебните средства, както и щатните инструменти и оборудване.
След пълна готовност за поемане на дежурството, охранителят докладва на старшия и поема поста.
4.1. При носене на дежурство на постоянен пост КПП/ видеонаблюдение, контролна зала
Да се има предвид най- важното обстоятелство- постоянният пост трябва да е надеждно защитен от влизане на неоторизирани лица.
При поемане на постоянния пост помещението трябва да е почистено и подготвено за нормално протичане на работния процес. При поемане на дежурството на монитори, смените се приемо- предават пред мониторите. Не се допуска оставяне на мониторите без наблюдение.
Проверява се документацията в дежурната стая по наличност, комплектност и съхранност.
Едно от най- важните задължения при носене на дежурство на КПП е правилното и пълно изпълняване на пропускателния режим. По- горе в материала е описано подробно как се извършват проверките.
Дневникът за преминаване на лица и МПС през КПП да се води подробно, без задрасквания и поправки.
При напускане на поста, пропускателните съоръжения да се оставят в положение „затворено“. Системите за контрол на достъпа да се проверяват периодично.
4.2. При извършване на обход
Обходите се извършват с умерена скорост, позволяваща осъществяване на подробен оглед на територията и обектите.
При извършване на обходи, охранителите трябва да се облечени според сезона, в удобна и функционална униформа. Да разполагат с фенерче, тефтер и химикал. Препоръчва се носене на помощни средства.
При извършване на обход от въоръжена охрана оръжието да се държи в кобура без патрон в патронника, поставено на предпазител.
Обходите се извършват по траектория, максимално трудна за забелязване от странични наблюдатели.
Дежурните охранители трябва детайлно да изучат основните и запасните маршрути на обходите, да определят места за засади, рискови участъци, зони за проникване от неоторизирани лица, места за укрития.
Да се определят зони, в които отсъства радио- връзка и техните граници.
Трябва да се знаят трудно различими опасни места и зони, създаващи предпоставки за производствени травми.
При наличие на слепки, те трябва да се контролират при всеки обход.
Вечерно време обходи се правят максимално тихо, като охраната се заслушва във всички шумове, стараейки се да определи и запомни постоянния наличен звуков фон. Добре е служителите да се обучат да разпознават шумове предизвикани от хора, животни и др. При движение да се използват траектории на придвижване, на които не пада пряка светлина, с цел да не бъдат забелязани от евентуални нарушители. Ако обхождащите са повече от един, разговорите между тях да се водят тихо и да не се вдига шум.
При извършване на обходи охранителите трябва да поддържат стабилна радиовразка, като обхождащият уведомява относно своето местоположение и текущата обстановка. Радиоразговорите се водят тихо и кодирано.
При извършване на обходи с автомобил важат същите правила, като трябва периодично да се проверява състоянието на автомобила.
Дежурството се сдава по сигнал на старшия на смяната или на ръководещия охраната на съответния обект.
При сдаване на дежурството отстъпващата смяна предава на приемащата цялата информация, касаеща изпълняване на служебните им задължения.
При изпълняване на въоръжена охрана, след приключване на дежурството оръжието се почиства и се сдава в оръжейната на охранителната дружество.
Ако по време на дежурството е имало нарушения, за тях се пише рапорт до управителя на охранителното дружество.
По време на дежурството, както и 6 часа преди застъпване не се разрешава използване на алкохолни напитки и упойващи вещества.
Не се допуска предоставяне на униформено облекло и идентификационни баджове на трети лица.
Не се допуска предоставяне на служебни МПС на трети лица;
не се допуска вадене на служебното оръжие и произвеждане на изстрели без съответната процедура.
Не се допуска използване на помощни средства, освен предвидените в ЗЧОД.
Не се допуска използване на лични телефони, компютри, таблети и др. по време на дежурство.
Не се допуска изнасяне на служебна информация, записи от камерите за видеонаблюдение и др. извън обекта под охрана.
Не се допуска предоставяне на записи от видеокамерите на компетентните органи без оформяне на съответния приемо- предавателен протокол.
Не се допуска провокиране на лица към извършване на престъпления или нарушаване на вътрешнния и обществения ред.
Не се допуска извършване на каквито и да е промени по документацията в дежурната стая без разрешение на управителя на дружеството.
Не се допуска изнасяне на имущедтво на Възложителя по договора за охрана без разрешението му.
Не се допуска нарушаване на пропускателния режим.
Не се допуска промяна на предписаните в Плана за охрана обстоятелства, задължения, маршрути и др.
Не се допуска приемане от странични лица на пари, ценности и други подобни в качеството на подарък, или отплата за услуги, противоречащи на етиката и морала на охранителя.
НЯКОИ ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
При изпълняване на вида частна охранителна дейност охрана на имуществото на физически и юридически лица най- общо сцените на охранителна протекция са следните:
10.Гари, автогари, пристанища, летища с прилежащата им инфраструктура;
11.Обекти на енергетиката- ТЕЦ, ВЕЦ, АЕЦ, язовири, подстанции и др.;
12.Складови площи;
13.Жилищни обекти на физически лица;
14.Медицински учреждения;
15.Спортни съоръжения, зали, комплекси, лагери, бази;
16.Фестивални комплекси, заседателни зали, конгресни центрове, бизнес-сгради;
17.Инфраструктурни обекти;
18.Плажове, писти и др. туристически обекти;
19.Бензиностанции, петролни бази, рафинерии, нефтопреработвателни предприятия;
20.Културни обекти- концертни зали, музеи, експозиции, галерии, звукозаписни студия;
21.Обекти на мултимедията- радиа, телевизии, интернет- обекти и др.;
22.Обекти от финансовата сфера- банки, трезори, бюра, банкомати и др.;
23.Търгове, аукциони, разпродажби и др.;
24.Ритуални бюра и центрове;
25.Обекти на МВР, МО, Министерство на правосъдието и др.;
26.Други обекти извън гореупоменатите.
Важно е да се знае, че при охраната на всички изброени обекти се осигурява опазването на имуществото на Възложителите по договора за охрана. Охрана на хора, превоз на пари, ценности, както и охрана на мероприятия са други видове частна охранителна дейност, която не разглеждаме в настоящия материал.
При охраната на имуществото на физически и юридически лица трябва да се знае следното:
МЕТОДИКА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ СЪСТОЯНИЕТО И СТЕПЕНТА НА СИГУРНОСТ НА ОБЕКТ ПОД ОХРАНА
Оценката на състоянието и степента на сигурност на обектите под охрана е изискване на ЗЧОД. Оценката се заключава в провеждане на анализ на системата за охрана, действаща на територията на охранявания обект, с оглед определяне на нейните възможности за превенция и противопоставяне на действията на вероятни престъпни посегателства и грубо нарушаване на обществения и вътрешния ред в обекта под охрана, както и способността й за пълноценно изпълняване на пропускателния режим. Крайният резултат на тази оценка е извод за степента на достатъчност и целесъобразност на мерките за сигурност на организираната охрана, който се извежда на база съвкупност на показателите на състоянието на сигурността възоснова на резултатите от проведеното оценяване. Предлаганата от НОСАД „АТЛАС“ методика има за цел да установи единен стандартизиран подход към анализа и оценката на достатъчността и целесъобразността на провежданите мероприятия и действия при организиране на охраната на обекти, целяща да осигури превенция от- и противопоставяне на- съществуващи или възможни заплахи от различен характер. Оценката на състоянието и степента на сигурност на обект под охрана се определя на база получени резултати при:
– контрола за изпълнението на установените в плана за охрана и плана за пропускателния режим изисквания за охрана на обекта;
– определяне на профила на потенциалните нарушители и анализа на рискови зони, създаващи предпоставки за уязвимост на обекта.
Провеждането на анализ на уязвимостта на охранявания обект, определянето на профилите на потенциални нарушители е насочено към проверка на адекватността на действащата охранителна система против прояви на налични или прогнозирани заплахи за сигурността ат локален, вътрешен и външен характер. Това се осъществява чрез разкриване, обозначаване и систематизиране на уязвимите места в охранителната система /могат да съществуват дори при изпълнени изисквания/. Резултатите от оценяването създават база за изработване на работещи рационални решения по обезпечаване на необходимата степен на сигурност против различни опасности и рискове.
1.Система от показатели за състоянието на защитеността
Защитеността, като съвкупност от организационно-технически мероприятия, насочени към обезпечаване адекватна охрана на обекта се оценява на база показателите на две нейни свойства: цялостност и уязвимост.
Цялостност – свойство на защитеността, характеризиращо нейното съответствие с изискванията, установени и разписани в нормативната база и документооборота при организиране на охраната.
Уязвимост – свойство на защитеността, характеризиращо нейните недостатъци в способността за противодействие на установените заплахи за сигурността на дадения обект под охрана.
ПРИМЕРНА МЕТОДИКА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА СЪСТОЯНИЕТО И СТЕПЕНТА НА СИГУРНОСТ
Методиката се отнася до различни технически и организационни мерки, които се прилагат към обекти, с различна степен на риск от посегателства, кражби и вандализъм. Методиката обхваща два етапа в извършването на оценяване на състоянието и степента на сигурност- начален и текущ:
НАЧАЛЕН ЕТАП: началното оценяване на състоянието и степента на сигурност на обект под охрана се извършва при подписване на договора за охрана. Целта на това начално оценяване е да определи реалното състояние на средата за сигурност на територията на охранявания обект, състоянието на системата за сигурност, като по този начин постави база, с която ще бъдат сравнявани следващите оценки на състоянието и степента на сигурност.
ТЕКУЩ ЕТАП: текущото оценяване на състоянието и степента на сигурност е регламентирано по време на извършване в ЗЧОД, но мнението на АТЛАС е, че такива оценки трябва да бъдат извършвани най- малко един път на шестмесечие, а при рискови обекти и на по- кратки срокове.
На основата на общоприети критерии за оценка на риска, обектите под охрана се класифицират в три категории, според степента на риск:
При оценяването се въвежда определена точкова система, която и нисходяща по отношение на снижаване степента на сигурност.
НАЧАЛНО ОЦЕНЯВАНЕ НА СЪСТОЯНИЕТО И СТЕПЕНТА НА СИГУРНОСТ
Началното оценяване на състоянието и степента на сигурност се извършва по следните показатели:
1.Местонахождение на охранявания обект от гледна точка на сигурността, описание на обекта, вредни и опасни производства, характеристика на обекта от гледна точка на привлекателност за противоправни прояви- грабеж, вандализъм, терористични въздействия.Конституиран ли е като Сцена под антитерористична протекция /ако е конституиран, от коя организация/
2.Състояние на средата за сигурност в района на охранявания обект, криминогенна и терористична обстановка
3.Граници на обекта, съседи, наличие на криминогенни контингенти
4.Система за физическа защита- елементи, състояние, адекватност
5.Пропускателен режим. Контрол на физическия достъп в зоната за сигурност или обекта, контрол и режим на влизането, оценка на пропускателния режим.
5.1.Пропускателен режим;
5.2.Контрол на физическия достъп в зоната за сигурност или обекта;
5.3.Влизане на територията на охранявания обект и контрол;
5.4.Режим на посещения в обекта;
6.Организиране на охраната към момента на изследването
6.1.Система за охрана;
6.2.Схема на охраната;
6.3.Алармени системи против проникване /АСПП/;
6.4.Система за видеонаблюдение;
6.5.Системи за контрол на достъпа;
6.6.Периметрова охрана;
6.7.Специални системи за наблюдение, контрол и охрана;
6.8.Начини за взаимодействие с МВР;
6.9.Начини за взаимодействие с граждански НОСАД;
6.10.Проверка на системата за охрана;
6.11.Управление, контрол на системата за охрана;
6.12.Анализ и усъвършенстване на системата за охрана;
6.13.Комуникация с възложителя по договора за охрана.
7.1.Физически огради;
7.2.Бариери, портали, други входно- изходни съоръжения;
7.3.КПП, дежурни стаи, контрол на входно- изходните пунктове, съоръжения и приспособления за проверка;
7.4.Наличие, окомплектованост, водене и съхраняване на документооборота в дежурната стая;
7.5.Наличие на физическа охрана /ведомствена, ЧОД/ звено за самоохрана;
7.6.Наличие, техническо състояние, оборудване и използване на служебни МПС от охраната;
7.7. Детекторна система за наблюдение и охрана на периметъра;
7.8.Система за видеонаблюдение на периметъра, наличие на специални камери,
качество на видеокамерите, обем и срок на архивиране на записаната информация;
7.9.Система за периметрова охрана чрез видеокамери;
7.10.Зони за сигурност на територията на охранявания обект извън обекта под охрана-
категория, охрана /физическа охрана, охрана с технически средства за сигурност/,
вътрешен пропускателен режим;
7.11.Зони с повишен риск от проникване на нарушители;
7.12.Осветеност на охраняваната територия;
7.13.Степен на безопасност при обход;
7.14.Наличие на пробиви в сигурността през последните 6 месеца, резултати;
7.15.Брой извършени пълни проверки на системата за сигурност за охрана на
периметъра;
7.16.Брой извършени съвместни учения с организации за противодействие на
тероризма.
8.Защита на обекта и подобектите под охрана
8.1.Описание на обекта и подобектите от гледна точка на охранителната схема
8.2.Укрепване на вратите и входно- изходните пространства- обикновени врати, врати с
ниска степен на защита, врати със средна степен на защите, врати с висока степен на
защита, врати с изключително висока степен на защита;
8.3.Укрепване на прозорците- дограма, решетки,щори, висока степен на укрепване;
8.4.Осветление- външно и вътрешно /автоматично при движение, дежурно/;
8.5.Външна и вътрешна сирена при пробив в сигурността;
8.6.Система за автоматично блокиране на входове/изходи при пробив в сигурността;
8.7.Система за автоматично известяване на МВР при пробив в сигурността;
8.8.Система за координиране, управление и контрол на сигурността;
8.9.Наличие на класифицирана информация- зони, степен на класифициране, охрана,
контрол на достъпа;
8.10.Помещения с ограничен достъп с метални каси и заключващи механизми;
8.10.1.Каси /контейнети, сейфове, шкафове/;
8.10.2.Заключващи механизми;
8.11.Наличие на действащ отделен пропускателен режим за обектите и подобектите;
8.12.Наличие на система за контрол на достъпа в обектите и подобектите;
8.13.Наличие на физическа охрана в обектите и подобектите;
8.14.Наличие на вътрешно КПП и дежурна стая;
8.15.Наличие на вътрешни зони за сигурност- категории, охраняемост, допълнителен
вътрешен пропускателен режим;
8.16.Наличие на помещения с гарантирана сигурност;
8.17.Степен на защитеност с помощта на СОТ;
8.18.Степен на безопасност при охрана на обекта и подобектите;
8.19.Наличие, окомплектованост, водене и съхраняване на документооборота в
дежурната стая;
8.20.Налична физическа охрана, вид;
8.21.Наличие на пробиви в сигурността през последните 6 месеца, резултати;
8.22.Предприети мерки за подобряване на системата за сигурност през последните 6
месеца.
8.23.Брой извършени пълни проверки на системата за сигурност за охрана на обекта и
подобектите;
8.24.Брой извършени съвместни учения с организации за противодействие на
тероризма.
9.Пожароизвестяване и пожарогасене
9.1.Наличие, техническо състояние и действие на системи за пожарогасене;
9.2.Средства за пожарогасене- разположение, комплектност, техническо състояние,
срокове на годност;
10.Детектори- наличие, характеристики
10.1.За откриване на биологични субстанции;
10.2.За откриване на химични вещества;
10.3.За откриване на радиация;
10.4.За откриване на други вредни вещества;
10.5.За откриване на метали;
11.Евакуация на обекта под охрана или на подобекти
11.1.Евакуационни изходи и пространствата около тях;
11.2.Евакуационни коридори;
11.3.Пътища за евакуация;
11.4.Маршрути за евакуация;
11.5.Райони за безопасно пребиваване;
За определяне състоянието и степента на сигурност в обектите под охрана, предлагаме следната методика:
ПРОТОКОЛ
За извършено начално оценяване на състоянието и степента на сигурност на обект под охрана „……………………………………………………………………..“,
съгласно чл.24 (1) т.1.от ЗЧОД
Оценяването е извършено на …………………….. 20… г. от Комисия в състав:
№ | Оценяван показател | 0т | 1т | 2т | 3т | 4т | 5т | 6т | Забележки |
1 | Местонахождение на охранявания обект, от гл. точка на сигурността;
– описание на обекта, вредни и опасни производства; – характеристика на обекта от гледна точка на привлекателност за противоправни прояви- грабеж, вандализъм, терористични въздействия; -конституиране като Сцена под антитерористична протекция |
||||||||
2 | Състояние на средата за сигурност в района на охранявания обект;
– криминогенна и терористична обстановка в района |
||||||||
3 | Граници на обекта;
-съседи; -наличие в съседство на криминогенни контингенти |
||||||||
4 | Система за физическа защита- елементи, състояние, адекватност:
– … |
||||||||
5 | Пропускателен режим. Контрол на физическия достъп в зоната за сигурност или обекта, контрол и режим на влизането, оценка на пропускателния режим.
5.1.Пропускателен режим: – … 5.2.Контрол на физическия достъп в зоната за сигурност или обекта: – … 5.3.Влизане на територията на охранявания обект и контрол: – … 5.4.Режим на посещения в обекта: – … |
||||||||
6 | Организиране на охраната:
6.1.Система за охрана: – … 6.2.Схема на охраната: – … 6.3.Алармени системи против проникване /АСПП/: – … 6.4.Система за видеонаблюдение: – … 6.5.Системи за контрол на достъпа: – … 6.6.Периметрова охрана: – … 6.7.Специални системи за наблюдение, контрол и охрана: – … 6.8.Начини за взаимодействие с МВР: – … 6.9.Начини за взаимодействие с граждански НОСАД: – … 6.10.Проверка на системата за охрана: – … 6.11.Управление, контрол на системата за охрана: – … 6.12.Анализ и усъвършенстване на системата за охрана: – … 6.13.Комуникация с възложителя по договора за охрана: – … |
||||||||
7 | Защита на периметъра
7.1.Физически огради; – … 7.2.Бариери, портали, други входно- изходни съоръжения; – … 7.3.КПП, дежурни стаи, контрол на входно- изходните пунктове, съоръжения и приспособления за проверка; – … 7.4.Наличие, окомплектованост, водене и съхраняване на документооборота в дежурната стая; – … 7.5.Наличие на физическа охрана /ведомствена, ЧОД/ звено за самоохрана; – … 7.6.Наличие, техническо състояние, оборудване и използване на служебни МПС от охраната; – … 7.7. Детекторна система за наблюдение и охрана на периметъра; – … 7.8.Система за видеонаблюдение на периметъра, наличие на специални камери, качество на видеокамерите, обем и срок на архивиране на записаната информация; – … 7.9.Система за периметрова охрана чрез видеокамери; – … 7.10.Зони за сигурност на територията на охранявания обект извън обекта под охрана- категория, охрана /физическа охрана, охрана с технически средства за сигурност/, вътрешен пропускателен режим; – … 7.11.Зони с повишен риск от проникване на нарушители; – … 7.12.Осветеност на охраняваната територия; – … 7.13.Степен на безопасност при обход; – … 7.14.Наличие на пробиви в сигурността през последните 6 месеца, резултати; – … 7.15.Брой извършени пълни проверки на системата за сигурност за охрана на периметъра; – … 7.16.Брой извършени съвместни учения с организации за противодействие на тероризма; – … |
||||||||
8 | Защита на обекта и подобектите под охрана
8.1.Описание на обекта и подобектите от гледна точка на охранителната схема: – … 8.2.Укрепване на вратите и входно- изходните пространства- обикновени врати, врати с ниска степен на защита, врати със средна степен на защите, врати с висока степен на защита, врати с изключително висока степен на защита: – … 8.3.Укрепване на прозорците- дограма, решетки,щори, висока степен на укрепване: – … 8.4.Осветление- външно и вътрешно /автоматично при движение, дежурно/: – … 8.5.Външна и вътрешна сирена при пробив в сигурността: – … 8.6.Система за автоматично блокиране на входове/изходи при пробив в сигурността: – … 8.7.Система за автоматично известяване на МВР при пробив в сигурността: – … 8.8.Система за координиране, управление и контрол на сигурността: – … 8.9.Наличие на класифицирана информация- зони, степен на класифициране, охрана, контрол на достъпа: – … 8.10.Помещения с ограничен достъп с метални каси и заключващи механизми: – … 8.10.1.Каси /контейнети, сейфове, шкафове/: – … 8.10.2.Заключващи механизми: – … 8.11.Наличие на действащ отделен пропускателен режим за обектите и подобектите: – … 8.12.наличие на система за контрол на достъпа в обектите и подобектите: – … 8.13.Наличие на физическа охрана в обектите и подобектите: – … 8.14.Наличие на вътрешно КПП и дежурна стая: – … 8.15.Наличие на вътрешни зони за сигурност- категории, охраняемост, допълнителен вътрешен пропускателен режим: – … 8.16.Наличие на помещения с гарантирана сигурност: – … 8.17.Степен на защитеност с помощта на СОТ: – … 8.18.Степен на безопасност при охрана на обекта и подобектите: – … 8.19.Наличие, окомплектованост, водене и съхраняване на документооборота в дежурната стая: – … 8.20.Налична физическа охрана, вид; – … 8.21.Наличие на пробиви в сигурността през последните 6 месеца, резултати: – … 8.22.Предприети мерки за подобряване на системата за сигурност през последните 6 месеца: – … 8.23.Брой извършени пълни проверки на системата за сигурност за охрана на обекта и подобектите: – … 8.24.Брой извършени съвместни учения с организации за противодействие на тероризма: – … |
||||||||
9 | Пожароизвестяване и пожарогасене
9.1.Наличие, техническо състояние и действие на системи за пожарогасене: – … 9.2.Средства за пожарогасене- разположение, комплектност, техническо състояние, срокове на годност: – … |
||||||||
10 | Детектори- наличие, характеристики
10.1.За откриване на биологични субстанции: – … 10.2.За откриване на химични вещества: – … 10.3.За откриване на радиация: – … 10.4.За откриване на други вредни вещества: – … 10.5.За откриване на метали: – … |
||||||||
11 | Евакуация на обекта под охрана или на подобекти
11.1.Евакуационни изходи и пространствата около тях: – … 11.2.Евакуационни коридори: – … 11.3.Пътища за евакуация: – … 11.4.Маршрути за евакуация: – … 11.5.Райони за безопасно пребиваване: – … |
||||||||
ОБЩА ОЦЕНКА ОТ ИЗВЪРШЕНОТО ОЦЕНЯВАНЕ НА СЪСТОЯНИЕ И СТЕПЕНТА НА СИГУРНОСТ НА ОБЕКТ ПОД ОХРАНА:……………………………………………………………..:
………………………………………………………. /словом:………………………………………/
Съгласно получената оценка, състоянието и степента на сигурност на обекта под охрана се определя като …………………………………………………………………………………………
/от 0-1 т.- критично състояние, 1-2 т.- ниска степен на сигурност, 3-4 т.- средна степен на сигурност, 5 т.- добра степен на сигурност, 6 т.- отлична степен на сигурност/
Предписания за повишаване степента на сигурност:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Дата на завършване на оценяването:
………………………………………………………….
гр. …………………………………………………….
Комисия:
ТЕКУЩО ОЦЕНЯВАНЕ НА СЪСТОЯНИЕТО И СТЕПЕНТА НА СИГУРНОСТ
Текущото оценяване на състоянието и степента на сигурност се извършва по следните показатели:
1.Местонахождение на охранявания обект от гледна точка на сигурността, описание на обекта, вредни и опасни производства, характеристика на обекта от гледна точка на привлекателност за противоправни прояви- грабеж, вандализъм, терористични въздействия.Конституиран ли е като Сцена под антитерористична протекция /ако е конституиран, от коя организация/
2.Състояние на средата за сигурност в района на охранявания обект, криминогенна и терористична обстановка
3.Граници на обекта, съседи, наличие на криминогенни контингенти
4.Система за физическа защита- елементи, състояние, адекватност
5.Пропускателен режим. Контрол на физическия достъп в зоната за сигурност или обекта, контрол и режим на влизането, оценка на пропускателния режим.
5.1.Пропускателен режим;
5.2.Контрол на физическия достъп в зоната за сигурност или обекта;
5.3.Влизане на територията на охранявания обект и контрол;
5.4.Режим на посещения в обекта;
6.Организиране на охраната
6.1.Система за охрана;
6.2.Схема на охраната;
6.3.Алармени системи против проникване /АСПП/;
6.4.Система за видеонаблюдение;
6.5.Системи за контрол на достъпа;
6.6.Периметрова охрана;
6.7.Специални системи за наблюдение, контрол и охрана;
6.8.Начини за взаимодействие с МВР;
6.9.Начини за взаимодействие с граждански НОСАД;
6.10.Проверка на системата за охрана;
6.11.Управление, контрол на системата за охрана;
6.12.Анализ и усъвършенстване на системата за охрана;
6.13.Комуникация с възложителя по договора за охрана.
7.Защита на периметъра
7.1.Физически огради;
7.2.Бариери, портали, други входно- изходни съоръжения;
7.3.КПП, дежурни стаи, контрол на входно- изходните пунктове, съоръжения и приспособления за проверка;
7.4.Наличие, окомплектованост, водене и съхраняване на документооборота в дежурната стая;
7.5.Физическа охрана на постоянни постове- брой охранители, брой смени, описание, целесъобразност, оценка;
7.5.Физическа охрана обход- брой охранители, брой смени, описание, целесъобразност, оценка;
7.6.Реагиране при пробив в сигурността по периметъра- брой охранители, схеми за реагиране, целесъобразност, оценка;
7.7.Тактически действия на охраната при проникване в периметъра с цел нападение;
7.8.Тактически действия на охраната при терористични въздействия в периметъра;
7.9.Тактически действия на охраната при природни бедствия;
7.10.Тактически действия на охраната при промишлени аварии и катастрофи;
7.11.Тактически действия на охраната при ликвидиране на последствията от кризи;
7.12.Обученост на охраната за водене на радиообмен;
7.13.Окомплектованост и оборудваност на охраната;
7.14.Униформи, идентификационни баджове, правилно носене и забрани;
7.15.Съхраняване, носене и използване на огнестрелно оръжие;
7.16.Наличие на помощни средства- брой комплекти, обученост на охраната за използването им;
7.17.Обученост на охраната относно правила за проверка на лични документи и личен багаж;
7.18.Обученост на охраната относно правила за проверка на товар и съпроводителни документи на МПС;
7.19.Обученост на охраната относно правилата за лична безопасност и използване на защитни средства;
7.20.Обученост на охраната относно осигуряване на местопроизшествие;
7.21.Обученост на охраната относно претърсване периметъра;
7.22.Обученост на охраната да извършва евакуация на лицата, намиращи се в периметъра;
7.23.Обученост на охраната да извършва дейности в условия на кризи, без да отслабва системата за охрана;
7.24.Обученост на охраната относно контакт с граждани и начини за избягване и справяне с конфликти;
7.25.Взаимодействие на охраната със сътрудници на граждански антитерористични формирования;
7.26.Наличие, техническо състояние, оборудване и използване на служебни МПС;
7.27. Детекторна система за наблюдение и охрана на периметъра;
7.28.Система за видеонаблюдение на периметъра, наличие на специални камери,
качество на видеокамерите, обем и срок на архивиране на записаната информация;
7.29.Система за периметрова охрана чрез видеокамери;
7.30.Зони за сигурност на територията на охранявания обект извън обекта под охрана-
категория, охрана /физическа охрана, охрана с технически средства за сигурност/,
вътрешен пропускателен режим;
7.31.Зони с повишен риск от проникване на нарушители;
7.32.Правилно избрани маршрути за обход на охраната;
7.33.Правилно избрани зони за блокиране и засади;
7.34.Време на извършване на обходите;
7.35.Наличие на система за чекиране на обхода;
7.36.Осветеност на охраняваната територия;
7.37.Степен на безопасност при обход;
7.38.Управление на физическата охрана, субординация, спазване на йерархичния
принцип;
7.39.Наличие на пробиви в сигурността през последните 6 месеца, резултати;
7.40.Предприети мерки за подобряване на системата за сигурност през последните 6
месеца.
7.41.Брой извършени пълни проверки на системата за сигурност за охрана на
периметъра;
7.42.Брой извършени съвместни учения с организации за противодействие на
тероризма.
8.Защита на обекта и подобектите под охрана
8.1.Описание на обекта и подобектите от гледна точка на охранителната схема
8.2.Укрепване на вратите и входно- изходните пространства- обикновени врати, врати с
ниска степен на защита, врати със средна степен на защите, врати с висока степен на
защита, врати с изключително висока степен на защита;
8.3.Укрепване на прозорците- дограма, решетки,щори, висока степен на укрепване;
8.4.Осветление- външно и вътрешно /автоматично при движение, дежурно/;
8.5.Външна и вътрешна сирена при пробив в сигурността;
8.6.Система за автоматично блокиране на входове/изходи при пробив в сигурността;
8.7.Система за автоматично известяване на МВР при пробив в сигурността;
8.8.Система за координиране, управление и контрол на сигурността;
8.9.Наличие на класифицирана информация- зони, степен на класифициране, охрана,
контрол на достъпа;
8.10.Помещения с ограничен достъп с метални каси и заключващи механизми;
8.10.1.Каси /контейнети, сейфове, шкафове/;
8.10.2.Заключващи механизми;
8.11.Наличие на действащ отделен пропускателен режим за обектите и подобектите;
8.12.Наличие на система за контрол на достъпа в обектите и подобектите;
8.13.Наличие на физическа охрана в обектите и подобектите;
8.14.Наличие на вътрешно КПП и дежурна стая;
8.15.Наличие на вътрешни зони за сигурност- категории, охраняемост, допълнителен
вътрешен пропускателен режим;
8.16.Наличие на помещения с гарантирана сигурност;
8.17.Степен на защитеност с помощта на СОТ;
8.18.Степен на безопасност при охрана на обекта и подобектите;
8.19.Наличие, окомплектованост, водене и съхраняване на документооборота в
дежурната стая;
8.20.Физическа охрана на постоянни постове- брой охранители, брой смени, описание, целесъобразност, оценка;
8.21.Физическа охрана обход- брой охранители, брой смени, описание, целесъобразност, оценка;
8.22.Реагиране при пробив в сигурността в обекта или подобектите- брой охранители, схеми за реагиране, целесъобразност, оценка;
8.23.Тактически действия на охраната при проникване в обекта с цел нападение;
8.24.Тактически действия на охраната при терористични въздействия над обекта или подобектите;
8.25.Тактически действия на охраната при природни бедствия;
8.26.Тактически действия на охраната при промишлени аварии и катастрофи;
8.27.Тактически действия на охраната при ликвидиране на последствията от кризи;
8.28.Обученост на охраната за водене на радиообмен;
8.29.Окомплектованост и оборудваност на охраната;
8.30.Униформи, идентификационни баджове, правилно носене и забрани;
8.31.Съхраняване, носене и използване на огнестрелно оръжие;
8.32.Наличие на помощни средства- брой комплекти, обученост на охраната за използването им;
8.33.Обученост на охраната относно правила за проверка на лични документи и личен багаж;
8.34.Обученост на охраната относно правилата за лична безопасност и използване на защитни средства;
8.35.Обученост на охраната относно осигуряване на местопроизшествие;
8.36.Обученост на охраната относно претърсване периметъра;
8.37.Обученост на охраната да извършва евакуация на лицата, намиращи се в периметъра;
8.38.Обученост на охраната да извършва дейности в условия на кризи, без да отслабва системата за охрана;
8.39.Обученост на охраната относно контакт с граждани и начини за избягване и справяне с конфликти;
8.40.Взаимодействие на охраната със сътрудници на граждански антитерористични
формирования;
8.41.Наличие на пробиви в сигурността през последните 6 месеца, резултати;
8.42.Предприети мерки за подобряване на системата за сигурност през последните 6
месеца.
8.43.Брой извършени пълни проверки на системата за сигурност за охрана на обекта и
подобектите;
8.44.Брой извършени съвместни учения с организации за противодействие на
тероризма.
9.Пожароизвестяване и пожарогасене
9.1.Наличие, техническо състояние и действие на системи за пожарогасене, обученост
на охраната за работа с тях;
9.2.Средства за пожарогасене- разположение, комплектност, техническо състояние,
срокове на годност, обученост на охраната за работа с тях;
9.3.Проведени обучения на охраната от служители на ПБЗН- брой, дати, съдържание;
9.4.Взаимодействие на охраната с ПБЗН при възникване на пожари.
10.Детектори- наличие, характеристики
10.1.За откриване на биологични субстанции;
10.2.За откриване на химични вещества;
10.3.За откриване на радиация;
10.4.За откриване на други вредни вещества;
10.5.За откриване на метали;
10.6.Обученост на охраната за работа с детекторите.
11.Евакуация на обекта под охрана или на подобекти
11.1.Евакуационни изходи и пространствата около тях;
11.2.Евакуационни коридори;
11.3.Пътища за евакуация;
11.4.Маршрути за евакуация;
11.5.Райони за безопасно пребиваване;
11.6.Обученост на охраната за извършване на евакуация на обекта под охрана или на
подобекти;
11.7.Взаимодействие на охраната с възложителя при евакуация;
11.8.Взаимодействие на охраната с МВР и НОСАД при евакуация.
Оценката при проверка обучеността на охранителния състав се формира на база средно аритметична стойност от оценките на дежурната смяна.
Таблица за оценяване:
№ | Средна оценка за показател | Обща средна оценка | Забележки |
Окончателна оценка | ….. |
Оценките се формират както следва:
За определяне състоянието и степента на сигурност в обектите под охрана, предлагаме следната методика:
ПРОТОКОЛ
За извършено периодично оценяване на състоянието и степента на сигурност на обект под охрана „……………………………………………………………………..“,
съгласно чл.24 (1) т.1.от ЗЧОД
Оценяването е извършено на …………………….. 20… г. от Комисия в състав:
№ | Оценяван показател | 0т | 1т | 2т | 3т | 4т | 5т | 6т | Забележки |
1 | Местонахождение на охранявания обект, от гл. точка на сигурността;
– описание на обекта, вредни и опасни производства; – характеристика на обекта от гледна точка на привлекателност за противоправни прояви- грабеж, вандализъм, терористични въздействия; -конституиране като Сцена под антитерористична протекция |
||||||||
2 | Състояние на средата за сигурност в района на охранявания обект;
– криминогенна и терористична обстановка в района |
||||||||
3 | Граници на обекта;
-съседи; -наличие в съседство на криминогенни контингенти |
||||||||
4 | Система за физическа защита- елементи, състояние, адекватност:
– … |
||||||||
5 | Пропускателен режим. Контрол на физическия достъп в зоната за сигурност или обекта, контрол и режим на влизането, оценка на пропускателния режим.
5.1.Пропускателен режим: – … 5.2.Контрол на физическия достъп в зоната за сигурност или обекта: – … 5.3.Влизане на територията на охранявания обект и контрол: – … 5.4.Режим на посещения в обекта: – … |
||||||||
6 | Организиране на охраната:
6.1.Система за охрана: – … 6.2.Схема на охраната: – … 6.3.Алармени системи против проникване /АСПП/: – … 6.4.Система за видеонаблюдение: – … 6.5.Системи за контрол на достъпа: – … 6.6.Периметрова охрана: – … 6.7.Специални системи за наблюдение, контрол и охрана: – … 6.8.Начини за взаимодействие с МВР: – … 6.9.Начини за взаимодействие с граждански НОСАД: – … 6.10.Проверка на системата за охрана: – … 6.11.Управление, контрол на системата за охрана: – … 6.12.Анализ и усъвършенстване на системата за охрана: – … 6.13.Комуникация с възложителя по договора за охрана: – … |
||||||||
7 | Защита на периметъра
7.1.Физически огради: – … 7.2.Бариери, портали, други входно- изходни съоръжения: – … 7.3.КПП, дежурни стаи, контрол на входно- изходните пунктове, съоръжения и приспособления за проверка: – … 7.4.Наличие, окомплектованост, водене и съхраняване на документооборота в дежурната стая: – … 7.5.Физическа охрана на постоянни постове- брой охранители, брой смени, описание, целесъобразност, оценка: – … 7.5.Физическа охрана обход- брой охранители, брой смени, описание, целесъобразност, оценка: – … 7.6.Реагиране при пробив в сигурността по периметъра- брой охранители, схеми за реагиране, целесъобразност, оценка: – … 7.7.Тактически действия на охраната при проникване в периметъра с цел нападение: – … 7.8.Тактически действия на охраната при терористични въздействия в периметъра: – … 7.9.Тактически действия на охраната при природни бедствия: – … 7.10.Тактически действия на охраната при промишлени аварии и катастрофи: – … 7.11.Тактически действия на охраната при ликвидиране на последствията от кризи: – … 7.12.Обученост на охраната за водене на радиообмен: – … 7.13.Окомплектованост и оборудваност на охраната: – … 7.14.Униформи, идентификационни баджове, правилно носене и забрани: – … 7.15.Съхраняване, носене и използване на огнестрелно оръжие: – … 7.16.Наличие на помощни средства- брой комплекти, обученост на охраната за използването им: – … 7.17.Обученост на охраната относно правила за проверка на лични документи и личен багаж: – … 7.18.Обученост на охраната относно правила за проверка на товар и съпроводителни документи на МПС: – … 7.19.Обученост на охраната относно правилата за лична безопасност и използване на защитни средства: – … 7.20.Обученост на охраната относно осигуряване на местопроизшествие: – … 7.21.Обученост на охраната относно претърсване периметъра: – … 7.22.Обученост на охраната да извършва евакуация на лицата, намиращи се в периметъра: – … 7.23.Обученост на охраната да извършва дейности в условия на кризи, без да отслабва системата за охрана: – … 7.24.Обученост на охраната относно контакт с граждани и начини за избягване и справяне с конфликти: – … 7.25.Взаимодействие на охраната със сътрудници на граждански антитерористични формирования: – … 7.26.Наличие, техническо състояние, оборудване и използване на служебни МПС: – … 7.27. Детекторна система за наблюдение и охрана на периметъра: – … 7.28.Система за видеонаблюдение на периметъра: – … Наличие на специални камери: – … Качество на видеокамерите: – … Обем и срок на архивиране на записаната информация: – … 7.29.Система за периметрова охрана чрез видеокамери: – … 7.30.Зони за сигурност на територията на охранявания обект извън обекта под охрана- категория, охрана /физическа охрана, охрана с технически средства за сигурност/, вътрешен пропускателен режим: – … 7.31.Зони с повишен риск от проникване на нарушители: – … 7.32.Правилно избрани маршрути за обход на охраната: – … 7.33.Правилно избрани зони за блокиране и засади: – … 7.34.Време на извършване на обходите: – … 7.35.Наличие на система за чекиране на обхода: – … 7.36.Осветеност на охраняваната територия: – … 7.37.Степен на безопасност при обход: – … 7.38.Управление на физическата охрана, субординация, спазване на йерархичния принцип: – … 7.39.Наличие на пробиви в сигурността през последните 6 месеца, резултати: – … 7.40.Предприети мерки за подобряване на системата за сигурност през последните 6 месеца: – … 7.41.Брой извършени пълни проверки на системата за сигурност за охрана на периметъра: – … 7.42.Брой извършени съвместни учения с организации за противодействие на тероризма: – … |
||||||||
8 | Защита на обекта и подобектите под охрана
8.1.Описание на обекта и подобектите от гледна точка на охранителната схема: – … 8.2.Укрепване на вратите и входно- изходните пространства- обикновени врати, врати с ниска степен на защита, врати със средна степен на защите, врати с висока степен на защита, врати с изключително висока степен на защита: – … 8.3.Укрепване на прозорците- дограма, решетки,щори, висока степен на укрепване: – … 8.4.Осветление- външно и вътрешно /автоматично при движение, дежурно/: – … 8.5.Външна и вътрешна сирена при пробив в сигурността: – … 8.6.Система за автоматично блокиране на входове/изходи при пробив в сигурността: – … 8.7.Система за автоматично известяване на МВР при пробив в сигурността: – … 8.8.Система за координиране, управление и контрол на сигурността: – … 8.9.Наличие на класифицирана информация- зони, степен на класифициране, охрана, контрол на достъпа: – … 8.10.Помещения с ограничен достъп с метални каси и заключващи механизми: – … 8.10.1.Каси /контейнети, сейфове, шкафове/: – … 8.10.2.Заключващи механизми: – … 8.11.Наличие на действащ отделен пропускателен режим за обектите и подобектите: – … 8.12.наличие на система за контрол на достъпа в обектите и подобектите: – … 8.13.Наличие на физическа охрана в обектите и подобектите: – … 8.14.Наличие на вътрешно КПП и дежурна стая: – … 8.15.Наличие на вътрешни зони за сигурност- категории, охраняемост, допълнителен вътрешен пропускателен режим: – … 8.16.Наличие на помещения с гарантирана сигурност: – … 8.17.Степен на защитеност с помощта на СОТ: – … 8.18.Степен на безопасност при охрана на обекта и подобектите: – … 8.19.Наличие, окомплектованост, водене и съхраняване на документооборота в дежурната стая: – … 8.20.Физическа охрана на постоянни постове- брой охранители, брой смени, описание, целесъобразност, оценка: – … 8.21.Физическа охрана обход- брой охранители, брой смени, описание, целесъобразност, оценка: – … 8.22.Реагиране при пробив в сигурността в обекта или подобектите- брой охранители, схеми за реагиране, целесъобразност, оценка: – … 8.23.Тактически действия на охраната при проникване в обекта с цел нападение: – … 8.24.Тактически действия на охраната при терористични въздействия над обекта или подобектите: – … 8.25.Тактически действия на охраната при природни бедствия: – … 8.26.Тактически действия на охраната при промишлени аварии и катастрофи: – … 8.27.Тактически действия на охраната при ликвидиране на последствията от кризи: – … 8.28.Обученост на охраната за водене на радиообмен: – … 8.29.Окомплектованост и оборудваност на охраната: – … 8.30.Униформи, идентификационни баджове, правилно носене и забрани: – … 8.31.Съхраняване, носене и използване на огнестрелно оръжие: – … 8.32.Наличие на помощни средства- брой комплекти, обученост на охраната за използването им: – … 8.33.Обученост на охраната относно правила за проверка на лични документи и личен багаж: – … 8.34.Обученост на охраната относно правилата за лична безопасност и използване на защитни средства: – … 8.35.Обученост на охраната относно осигуряване на местопроизшествие: – … 8.36.Обученост на охраната относно претърсване периметъра: – … 8.37.Обученост на охраната да извършва евакуация на лицата, намиращи се в периметъра: – … 8.38.Обученост на охраната да извършва дейности в условия на кризи, без да отслабва системата за охрана: – … 8.39.Обученост на охраната относно контакт с граждани и начини за избягване и справяне с конфликти: – … 8.40.Взаимодействие на охраната със сътрудници на граждански антитерористични формирования: – … 8.41.Наличие на пробиви в сигурността през последните 6 месеца, резултати: – … 8.42.Предприети мерки за подобряване на системата за сигурност през последните 6 месеца: – … 8.43.Брой извършени пълни проверки на системата за сигурност за охрана на обекта и подобектите: – … 8.44.Брой извършени съвместни учения с организации за противодействие на тероризма: – … |
||||||||
9 | Пожароизвестяване и пожарогасене
9.1.Наличие, техническо състояние и действие на системи за пожарогасене, обученост на охраната за работа с тях: – … 9.2.Средства за пожарогасене- разположение, комплектност, техническо състояние, срокове на годност, обученост на охраната за работа с тях: – … 9.3.Проведени обучения на охраната от служители на ПБЗН- брой, дати, съдържание: – … 9.4.Взаимодействие на охраната с ПБЗН при възникване на пожари: – … |